Ranní komentář k 10. 11. 2016

10.11.2016 9:48:08

Prvotní nervozita, která se během včerejšího dne rozšířila na burzovních parketech v reakci na překvapivý výsledek amerických prezidentských voleb, v průběhu dne opadla. K uklidnění situace přispěl i nově zvolený prezident USA, jehož první povolební proslov byl ve srovnání s jeho výroky během kampaně velmi smířlivý.

Navzdory počátečnímu šoku, který se projevil ve výrazných poklesech burzovních indexů, tak zakončily akciové trhy obchodní seanci v zelených číslech. Evropský index EURO STOXX 600 vzrostl o bezmála 1,5 % na 339 bodů, zámořský S&P 500 pak připsal 1,1 % na 2 163 bodů.

 

Za vítězstvím Donalda Trumpa stojí zejména podpora ze strany venkovského obyvatelstva. Překvapivý byl i počet Hispánců, kteří pro republikánského kandidáta hlasovali. Projevila se rovněž nespokojenost obyvatel USA, kteří se touto volbou jednoznačně vyslovili pro změnu současného politického stavu.

 

Nejen investoři teď budou napjatě očekávat budoucí kroky Trumpa poté, co na počátku příštího roku usedne do Bílého domu. V této souvislosti se nejvíce mluví o výdajích na infrastrukturu a zbrojení. Neméně důležitá je pak plánovaná revize mezinárodní obchodní politiky USA, která by mohla mít neblahý dopad na obchodní vztahy s mnohými státy.

 

Velmi důležité bude rovněž to, jak se k celé situaci postaví americká centrální banka.  Podle Johna Williamse, který zastává funkci prezidenta Fed v San Franciscu, postupné utahování měnové politiky stále dává smysl. Pokud se výsledek prezidentských voleb nakonec neprojeví prostřednictvím výraznější paniky na trzích, mohly by, vzhledem k proinflační politice, kterou bude Trump pravděpodobně zastávat, dokonce úrokové sazby růst rychleji, než se původně očekávalo.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

 

Deutsche Telekom

  • Německá telekomunikační společnost utržila ve třetím čtvrtletí 18,1 mld. EUR, což je plně v souladu s konsensuálními odhady
  • Zisk na úrovni EBITDA se pak zvýšil na 5,54 mld. EUR, přičemž predikce hovořily o 5,55 mld. EUR
  • Celoroční výhled byl potvrzen
  • Daří se zejména americké divizi firmy
  • Titul krátce po otevření burz připisuje 0,24 % na 14,58 EUR

 

Siemens

  • Německá firma Siemens dosáhla ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí zisku ve výši 2,45 mld. EUR, čímž mírně předčila predikce nastavené na 2,41 mld. EUR
  • Přes příznivé výsledky vidí Siemens stále brzdu v podobě makroekonomického globálního vývoje
  • Ve svých odhadech nicméně počítá se stabilizací globálního klimatu
  • Společnost rovněž plánuje IPO své zdravotnické divize
  • Titul aktuálně připisuje 3,7 % na 108 EUR
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.