Ranní komentář k 1. 7. 2016

01.07.2016 9:48:06

Evropské akciové trhy uzavřely včerejší obchodní seanci v zelených číslech. Příčinou je pokračující pokles obav z negativních dopadů brexitu a spekulace investorů na expanzivní kroky centrálních bankéřů, kteří by trhu měli dodat dodatečnou likviditu. Německý DAX zakončil 0,7% růstem na 9 680 bodech, zatímco širší EURO STOXX 50 připsal 1,2 % na 2 865 bodů.

Guvernér BoE Mark Carney včera odpoledne slovně intervenoval proti libře. Ve svém proslovu naznačil možnost uvolnění monetární politiky v průběhu léta, hovoří se o snížení úrokových sazeb a rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Jednalo by se tak o první expanzivní kroky BoE od roku 2012. Britská libra reagovala poklesem o 1,5 % na 1,327 GBP/USD. Naopak velmi dobře si v posledních dnech vede britský index FTSE 100, který poměrně hladce vymazal ztráty vzniklé výprodeji krátce po vyhlášení výsledků referenda a nyní se nachází na nejvyšších úrovních od srpna minulého roku.

 

Expanzivní kroky se očekávají i o ECB, která zvažuje uvolnění podmínek programu odkupu aktiv. Mělo by jít o zmírnění parametrů pro výběr nakupovaných dluhopisů. Kvůli zvýšenému zájmu investorů o bezpečné evropské bondy se ECB snížil manévrovací prostor, centrální bankéři by tak mohli přidat do své rozvahy i rizikovější dluhopisy.

 

Zámořské trhy svým včerejším růstem rovněž vymazaly poklesy následované po britském referendu. Sledovaný index S&P 500 připsal 1,4 % na 2 099 bodů a je tak opět na dostřel historických maxim. Nejvíce se dařilo utilitám a sektoru spotřebního zboží. V pondělí budou americké burzy uzavřeny z důvodu oslav Dne nezávislosti, lze tak očekávat nižší obchodní aktivitu i na evropském kontinentu.

 

Investoři budou i dnes sledovat vyhlašování potenciálně kurzotvorných makrodat. V 9:55 bude zveřejněno německé PMI v průmyslu dle Markit a o několik minut později i shodný ukazatel pro eurozónu. Odpoledne v 15:45 bude reportováno rovněž PMI v průmyslu, tentokráte pro Spojené státy. Následně přijdou na řadu květnové výdaje na výstavbu domů a ukazatel ISM.

 

KORPORÁTNÍ UDÁLOSTI

Mondelez

  • Objevily se informace o zájmu potravinového koncernu Mondelez na převzetí čokoládovny Hershey
  • Počáteční nabídka ve výši 23 mld. USD, respektive 107 USD za akcii, byla však odmítnuta
  • Akcie Hershey reagovaly růstem o 16,8 % na 113,5 USD, zatímco Mondelez připsal bezmála 6 % na 45,5 USD

 

Visa, MasterCard

  • Odvolací soud zrušil dřívější dohody o narovnání provozovatelů platebních karet s obchodníky
  • Spor, trvající už deset let, se týká poplatků za bezhotovostní platby
  • Nyní hrozí jeho protažení a v nejhorším případě i soudní projednání
  • Visa reagovala poklesem o 3,4 % na 74,2 USD, přičemž MasterCard ztratil 4,4 % na 88,1 USD
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.