Ranní komentář k 1. 12. 2016

01.12.2016 9:50:45

Včerejší jednání členských států organizace OPEC ve Vídni dopadla úspěšně. Došlo ke vzniku první dohody o omezení těžby ropy od roku 2008 v rámci tohoto ropného kartelu. Těžba ropy bude snížena navzdory pochybnostem ohledně schopnosti zemí dohodnout se. Ty se objevily v posledních dnech zejména po prohlášení zástupců Íránu či Saudské Arábie.

Strop ropné produkce byl nastaven na 32,5 mil. barelů za den, přičemž současné úrovně těžby se pohybují na 33,6 mil. barelech za den. Celkově tak členské státy sníží výstup o 1,2 mil. barelů za den, což by mělo napomoci růstu cen černého zlata na hladinu okolo 60 USD/barel. Do dohody se zapojilo i Rusko, které sníží produkci o 300 tis. barelů/den.

 

Ceny ropy na dění kolem schůze OPEC během včerejší seance reagovaly výrazným růstem, a to o bezmála 10 %. Severomořský Brent se díky tomu dostal zpět nad 50 USD/barel, přičemž aktuálně se obchoduje za 52,22 USD/ barel. Americká lehká ropa WTI se pak v současné chvíli pohybuje jen těsně pod 50 USD/barel. Pro další vývoj bude nyní důležité, zda státy dodrží nastavené limity, což se v minulosti ukázalo jako problematické.

 

Zvyšování cen ropy bylo hlavním tématem i na akciových trzích. Dařilo se zejména akciím společností napojených na těžbu této komodity. Evropský index EURO STOXX 50 tak připsal 0,43 % na 3 051 bodů. Zámořské akciové trhy naproti tomu po počáteční příznivé reakci úvodní zisky v průběhu dne korigovaly a nevylepšily tak svá historický maxima. S&P 500 zakončil 0,27% poklesem na 2 198 bodech, DJIA pak uzavřel téměř beze změny na 19 123 bodech. Pozitivní reakce na vznik dohody pak byla vidět i na měnách států, které jsou významnými ropnými producenty. Výrazně tak posiloval například kanadský dolar či norská koruna.

 

Dnešní den znovu přinese poměrně velké množství zajímavých makrodat. Dopoledne dojde k reportu PMI v průmyslu v Německu i v zemích eurozóny, kde bude publikován rovněž říjnový vývoj nezaměstnanosti. Ze zámoří pak přijdou konkrétní čísla týkající se tamních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, výdajů na výstavbu, PMI a ISM v průmyslu a prodejů vozů ve Spojených státech.

 

ASIE

 

Čína

  • Čínské PMI v průmyslu dle oficiálních dat překonalo konsensuální odhady
  • Došlo k růstu na 51,7 bodů oproti očekávaným 51 bodům
  • Podle společnosti Caixin naproti tomu průmyslové PMI mírně zklamalo, když bylo reportováno 50,9 bodů oproti odhadovaným 51 bodům
  • Čínský akciový trh nicméně v reakci na tyto smíšené informace zaznamenal růst o 0,7 %
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.