Ranní komentář 17.5.2017

17.05.2017 9:51:11

Včerejší obchodování na akciových trzích probíhalo v poklidném duchu bez výraznějších pohybů. Německý DAX uzavřel bez relativní změny na 12 805 bodech, zatímco geograficky diverzifikovanější EURO STOXX 50 zakončil za obdobného vývoje na 3 642 bodech. Zámořská seance se nesla ve shodném duchu, mezi investory populární index S&P 500 tak odepsal kosmetických 0,1 % na 2 401 bodů.

Nejen v tuzemsku se politické špičky potýkají se závažnými problémy. Americký prezident Trump je pod tlakem, který inicioval svými přešlapy. Jmenovitě se jedná o údajné vyzrazení tajných informací ruskému ministrovi financí a následné odvolání hlavy FBI. S tím souvisí i nařčení ze zasahování do soudní moci tím, že Trump měl žádat právě šéfa FBI o pozastavení vyšetřování generála Flynna, tehdejšího poradce pro bezpečnost USA. Bílý dům tato obvinění odmítá, nicméně akciové trhy na včera večer zveřejněné zprávy budou dnes reagovat negativně. Pod tlak se dostává i americký dolar, který v páru se společnou evropskou měnou oslabil na úroveň 1,11 EUR/USD. Naopak zlato reaguje mírnými růsty, konkrétně se unce blyštivého kovu aktuálně kotuje za 0,5% růstu na úrovni 1 243 USD.

V rámci dnes zveřejněných makrodat může do dění na trzích promluvit report spotřebitelské a jádrové inflace v eurozóně, naplánovaný na 11:00.

VÝSLEDKOVÁ SEZÓNA

USA

  • V zámoří doznívající výsledková sezóna se jeví ve velmi příznivém světle
  • Doposud reportovalo svá čísla cirka 450 společností z indexu S&P 500
  • Meziročně došlo k růstu zisků o 16,5 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 5 let
  • To se jeví být, společně s očekáváním pozitivního efektu Trumpových reforem, hlavním motorem růstu akciových kurzů z posledních měsíců

EVROPA

Francie

  • Investoři jsou stále neklidní ohledně dění ve Francii
  • Důvodem jsou blížící se parlamentní volby
  • Očekávání tržních účastníků ohledně možné vyšší volatility lze pozorovat skrze objem vypsaných opcí na hlavní francouzský akciový index CAC 40, který dosahuje nejvyšších hodnot od roku 2010
  • Podíl kupních a prodejních opcí je zhruba rovnoměrný, nelze tedy příliš vyvozovat, kterým směrem by se trh měl vydat
Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhněte si celý komentář v PDF

Stáhnout
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.