Osobní komentář makléře

František Studený

František Studený
Burzovní makléř
frantisek.studeny@cyrrus.cz
František Studený

Komentář makléře: Provozovatel aplikace Snapchat vstoupí na burzu

14.02.2017 9:45:09

Společnost Snap Inc., která provozuje aplikaci Snapchat, ohlásila záměr provést první veřejnou nabídku svých akcií. Začátkem února už dokonce podala žádost americkému regulátorovi SEC (Securities and Exchange Commission). Emisi mají vést investiční banky Morgan Stanley a Goldman Sachs.

Největší IPO v technologickém sektoru v USA

Vzhledem k očekávanému objemu 3 mld. USD by se mohlo jednat o největší IPO letošního roku v technologickém sektoru ve Spojených státech. Při těchto parametrech se Snapchat zařadí na celkové třetí místo co do objemu od doby dotcom bubliny. Před ním zůstanou jen IPO Alibaby s 25 mld. USD a Facebooku se 16 mld. USD.

Akcie Snapchat - příležitosti a rizika

Snapchat byl založen v roce 2011. Aplikace umožňuje uživatelům sdílet fotografie a videa. Po jejich zhlédnutí se se obsah automaticky smaže. Snapchat denně používá 158 mil. uživatelů, převážně ve věkové skupině 13-25 let, přičemž jen v loňském roce se počet uživatelů navýšil o 50 %. Výnosy společnosti se rapidně zvyšují, jen za minulý rok vzrostly o 600 %. Z tohoto úhlu pohledu jde o velmi zajímavé IPO.

Průměrný počet denních uživatelů aplikace Snapchat (v mil.)

Růst počtu uživatelů aplikace Snapchat

Existují zde také významná rizika, která vidím zvláště ve vysoké valuaci na úrovni 62násobku ročních tržeb. Dalším negativem je zvyšující se ztráta, která vzrostla z 373 mil. USD v roce 2015 na 515 mil. USD v roce loňském. A v neposlední řadě je zde i významná konkurence, například v podobě aplikace Instagram provozované Facebookem.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.