Proslov Yellenové podpořil trhy

30.03.2016 14:54:04

Impulsem k dnešnímu růstu akciových trhů je jednoznačně včerejší proslov Yellenové, která se po dlouhé době zachovala jako skutečný lídr a svou roli představitelky Fedu zvládla na jedničku. Přinesla netrpělivě vyhlížené uklidnění investorů dementováním dřívějších jestřábích vyjádření některých členů FOMC. Podle nejnovějších zpráv to vypadá, že k dalšímu utažení monetární politiky dojde nejdříve v listopadu nebo až v prosinci letošního roku. Na včerejším zasedání byla dále zmíněna potřeba stabilizace komoditních trhů a udržení dolaru na pro exportéry únosné úrovni.

K oživení akciových trhů dnes také přispívají reporty příznivých makrodat, zejména těch ze Spojených států. Konkrétně bylo zveřejněno, že během března došlo k růstu počtu pracovních míst dle ADP o 200 tisíc oproti odhadovanému přírůstku o 195 tisíc. I díky tomu dnes index S&P 500 rozšiřuje své včerejší zisky růstem o 0,7 % na 2.069 bodů.

Z korporátních událostí bych rád vyzdvihl dění kolem společnosti ThyssenKrupp, jejíž akcie dnes přidávají 9 % na 18,3 EUR. Objevily se totiž spekulace o možném sloučení této firmy s indickým rivalem Tata Steel. Velmi dobře se daří také akciím Metro, které rostou o 13 % na 27,7 EUR. I zde se objevily zprávy o blížící se změně ve struktuře firmy. Metro by se dle plánů managementu mělo rozdělit na dvě nezávislé burzovně obchodované společnosti, od čehož si investoři slibují zvýšení provozní efektivity a tedy růst hodnoty firmy.

Dle mého názoru si akciové trhy udrží své nově nabité zisky a dnešní burzovní seanci uzavřou v zelených číslech. Dojde tak k prvnímu meziměsíčnímu růstu od listopadu loňského roku. Všechny indikace nasvědčují tomu, že se investoři mohou těšit na mnohem klidnější vývoj obchodování, než tomu bylo na začátku letošního roku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.