Propady cen ropy negativně doléhají i na akciové trhy

15.01.2016 16:05:35

Dnešní obchodní den vypadal ze začátku poměrně příznivě, a to především z důvodu, že evropský index otevíral kolem nuly a dokonce vykazoval i určitou snahu o růst. Zlom přišel ve chvíli, kdy ropa skokově prolomila úroveň 30 USD za barel. Německý akciový index DAX reagoval rychlým nabírán ztrát, které se zastavily až při otevření amerických burz v 15:30. V té době se DAX nacházel již mírně pod významnou psychologickou úrovní 9.500 bodů.

Ropa prohlubuje své ztráty hned z několika příčin. Tou hlavní je přetrvávající vysoký přebytek nabídky nad poptávkou po této komoditě vzhledem k obchodní válce mezi významnými těžaři a nově také vliv blížícího se zrušení exportních sankcí vůči Iránu. Ty by měly přestat platit od pondělí a investoři se obávají, že tento krok jen prohloubí problémy na trhu s ropou. Lehká ropa typu WTI se dnes obchoduje za 29,6 USD/barel, což je o 5 % níže, než byl včerejší závěr. Obdobně ztrácí i severomořský Brent.

V příštím týdnu bude patřit mezi nejvýznamnější kurzotvorné události úterní report čínských makrodat. Konkrétně půjde o vývoj průmyslové produkce za prosinec, maloobchodní tržby za týž měsíc a také dojde ke zveřejnění HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Jde o významné informace zvláště vzhledem k současné zvýšené pozornosti investorů vůči dění v Číně. Pro obchodování s eurem bude klíčový čtvrtek, kdy proběhne první letošní zasedání bankovní rady ECB.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.