Zpráva dne: Produkce zbrojních firem roste raketovým tempem

27.07.2017 14:08:13

Ruská intervence na Krymu, neustávající příliv uprchlíků do Evropy, teroristické útoky v metropolích starého kontinentu, Severní Korea hrozící jadernými zbraněmi, občanská válka v Sýrii a rozpačité arabské jaro. To jsou jen některé aktuální problémy vyspělého světa.

Výdaje na zbrojení celosvětově v loňském roce dosáhly astronomických 1 686 miliard dolarů. Pro představu se jedná o zhruba třicetinásobek plánovaného rozpočtu České republiky pro rok 2017. Významný růst zaznamenaly výdaje na armádu ve střední a východní Evropě, Severní Americe, Asii a Oceánii, tedy v podstatné části světa.

Rychlejší růst výdajů na zbrojení podpořil prezident Trump, který chce navýšit armádní rozpočet USA o zhruba 50 mld. USD. Americký prezident navíc tlačí na ostatní členské státy NATO, aby směřovaly k naplnění dohody z roku 2014, v níž si jejich zástupci stanovili za cíl, že do roku 2024 navýší své roční výdaje na obranu na ekvivalent 2 % domácího HDP. V současnosti tuto podmínku plní pouze 5 z 28 členů Severoatlantické aliance. Kromě zmíněných Spojených států také Řecko, Velká Británie, Estonsko a Polsko. Trump své připomínky směroval zejména k Německu, které aktuálně vydává na armádu 1,2 % hrubého domácího produktu a dle jeho slov nesměřuje dostatečně rychle k naplnění stanoveného cíle. Pro tento rok se přitom Německo rozhodlo navýšit rozpočet na obranu o 8 %.

HODNOCENÍ PRO INVESTORY: POZITIVNÍ ****

Napjaté geopolitické situace využívá mimo jiné sektorový lídr, co se objemu zbrojních zakázek týče, Lockheed Martin. Ten koncem května uzavřel významnou dohodu se Saúdskou Arábií na dodávku systému raketové obrany, letadel a helikoptér, včetně logistické podpory v objemu 28 mld. USD. Sektorová dvojka Boeing oznámila o měsíc dříve získaný kontrakt od Pentagonu na dodávku 17 kusů letadel P-8A Poseidon za 2,2 mld. USD s opcí na koupi dalších 32 kusů. Pozadu s novými zakázkami nezůstává ani třetí největší sektorový hráč, britský BAE Systems, který dostal zelenou k vybudování tří protiponorkových bitevních lodí s označením Type 26 pro britské námořnictvo v hodnotě 4,9 mld. USD. Akcie firem ze zbrojního sektoru tak vlivem přívalu nových zakázek skýtají poměrně zajímavý investiční potenciál a díky své povaze mohou být vhodným nástrojem pro diverzifikaci investorských portfolií.

Josef NavrátilAnalytik CYRRUS

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.