Přetrvávající nervozita

28.01.2016 16:33:30

Dnešní dopolední obchodování v Evropě bylo ve znamení mírného poklesu akciových indexů. Negativně na evropské trhy působí zejména reporty horších než očekávaných hospodářských výsledků několika významných firem jako je například Roche či H&M. Německý index DAX  v odpoledních hodinách své ztráty ještě rozšířil a v 16:30 klesá až o 2,5 % na 9.631 bodů.

Obchodování na amerických trzích dnes začalo v opačném duchu než ve středu, kdy tamní indexy ztratily přes 1 %. Při otevření naopak index S&P 500 přidával téměř 0,8 % a dostal se tak znovu nad hladinu 1.900 bodů. Obdobně se vyvíjely i další významné indexy jako DJIA či Nasdaq Composite. Optimistická nálada však příliš dlouho nevydržela a zhruba hodinu po otevření zámořských burz se všechny dnešní zisky tamních indexů rozplynuly. 

Asie dnes obchodovala smíšeně. Japonsko a Čína skončily opět v červených číslech, naproti tomu indexy v Hong Kongu a Jižní Koreji mírně vzrostly. Japonský index NIKKEI 225,  dnes oslabil o 0,7 %, Čína a její index Shanghai Stock Exchange Compositive  oslabil o 2,9 %. Hongkongský Hang Seng posílil o 0,8 % a jihokorejský Kospi  přidal 0,5 %.

Ropa dnes  připisuje zhruba 3 %. Tento růst  je způsoben spekulacemi ohledně případného snížení produkce ropy  kartelu OPEC a Ruska. Zástupci největších těžařů černého zlata by se měli ke klíčovému jednání sejít už v únoru.

Zvýšená volatilita  a nervozita na akciových trzích bude nejspíš přetrvávat až do březnového zasedání ECB. Do té doby se bude spekulovat nad možnými intervencemi, které by měl Mario Draghi po jednání Rady guvernérů oznámit. Očekávají se nové stimuly v podobě snížení depozitní úrokové sazby hlouběji do záporu v kombinaci s rozšířením palebné síly programu QE.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.