Překoná ropa metu 50 USD/barel?

16.05.2016 15:17:14

V zámoří je zajímavé sledovat vývoj akciového indexu S&P 500. Index dnes roste a na začátku obchodování přidává 8 bodů.  Avšak ze svých dubnových maxim klesl asi o 70 bodů, podle mnoha expertů je přitom klíčová hodnota na úrovni 2.040 bodů. Zatím se jeví tento technický support jako pevný. Uvidíme, co přinese tento týden. Díky dnešnímu státnímu svátku neprobíhá obchodování na významném německém trhu, z toho důvodu se i obchodování na pražské burze nese v poklidném duchu.

Ropa zahajuje nový obchodní týden ziskem 1,7 %. Za tímto růstem stojí hned dva vlivy. Prvním faktorem jsou odstávky těžby hned u několika významných dodavatelů, druhým pak je zpráva o stavu ropného trhu od americké investiční banky Goldman Sachs. Stratégové z této instituce tvrdí, že trh s ropou se skoro po dvou letech ponořil do deficitu. Při současných cenách ropy (zhruba 48 USD za barel) jsou ceny stále nízké v porovnání s minulostí. Z důvodu navyšování provozních ztrát spousta těžařů ve světě omezuje svou produkci, což se projevuje poklesem nabídky a dle Goldman Sach dokonce i deficitem této komodity na trhu. Vyvstává tudíž otázka, kdy dojde k prolomení symbolické mety 50 USD za barel?         

Z mého pohledu je velmi reálné prolomení hranice 50 USD za barel ropy v nejbližších dnech či týdnech.  Zajímavé bude zasedání organizace OPEC  na začátku června, do té doby bude trh hranici 50 USD testovat.         

Velmi zajímavé je také dění okolo společnosti Apple. Za poslední měsíc došlo k poměrně významné korekci cen akcií tohoto technologického gigantu. V polovině dubna se jedna akcie obchodovala kolem 112 USD, dnes je její cena na zhruba 90 USD. Dnes byla zveřejněna zpráva ohledně nákupu akcií této společnosti ze strany Berkshire Hathaway, investičního fondu světově známého finančního experta Warrena Buffeta. Jím založený fond nakoupil akcie za 1 mld. USD, což přesvědčilo mnoho investorů neodklánět se od společnosti, která byla vždy k "nakousnutí". Titul dnes díky tomu připisuje 3 % a dostává se nad 93 USD.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.