Osobní komentář makléře

Ondřej Semera

Ondřej Semera
Burzovní makléř
ondrej.semera@cyrrus.cz
Ondřej Semera

Před a po referendu o brexitu

08.07.2016 9:48:06

V současné době je na amerických a zejména evropských trzích tématem číslo jedna brexit. Význam tohoto termínu a jeho příčiny i důsledky byly a jsou odbornými i populárními médii popisovány ze všech možných stran. Cílem tohoto komentáře je však spíše zhodnocení dosavadního reálného dopadu všech těchto skutečností a spekulací na finanční trhy.

Fází číslo jedna lze nazvat období před samotným referendem. Trhy v té době výrazně reagovaly na „předvolební“ průzkumy veřejného mínění obyvatel Velké Británie. Ještě zkraje června vše vypadalo poměrně jednoznačně a pravděpodobnost brexitu se v té době pohybovala mezi 30 a 40 %. Poté se ovšem začaly pomyslné misky vah mezi táborem příznivců a odpůrců setrvání Velké Británie v EU povážlivě vyrovnávat. V dalším průběhu června se pravděpodobnost brexitu dostala na 50 % i více. Tou dobou došlo na světových trzích k až 5% poklesům z úrovní ze začátku měsíce. Divoké období bylo završeno opětovnými nárůsty cen akcií a kompletním vymazáním ztrát z předchozích týdnů. Těsně před referendem byla opět pravděpodobnost brexitu výrazněji nižší než tzv. bremainu (setrvání Velké Británie v EU).

Fáze číslo dvě nadešla ihned po oznámení výsledků referenda konaného ve čtvrtek 23. června. V pátek 24. června následoval panický výprodej napříč všemi hlavními akciovými trhy od Asie přes Evropu až po USA, který pokračoval i v pondělí 27. června. Páteční obchodní seance tak končila ve zhruba 7–8% ztrátách. Pouze na amerických trzích byla negativní reakce o něco mírnější.

Fázi číslo tři odstartovala stabilizace světových trhů v dalších dnech. Zde byly velice rychle téměř kompletně neutralizovány „poreferendové“ ztráty. To se odehrálo během pouhých čtyř pracovních dnů (28. 6. – 1. 7.). Tento rychlý návrat byl způsoben zejména spekulacemi ohledně faktického průběhu brexitu. Definitivně vyšlo najevo, že celý proces bude velice zdlouhavý a jeho důsledky se budeme dozvídat teprve časem. Rovněž není vyloučeno ani opakování referenda či jeho nevyslyšení nově vzniklou vládou po rezignaci premiéra Davida Camerona. 

Fáze číslo čtyři, ve které se v současné době nacházíme, je doprovázena opětovnými poklesy, zejména na evropských trzích. Ty pramení jednak z pokračující nejistoty ohledně brexitu a nově také z nejistoty kolem možné státní pomoci italské vlády tamnímu bankovnímu sektoru před blížícími se „stress testy“ (testy kapitálové přiměřenosti) evropských bank.

Dle mého názoru nás i v dalších týdnech a měsících čeká období zvýšené volatility. Jedním z vhodných nástrojů právě pro takové období může být aktivně řízený certifikát CYRRUS DIVIDEND INDEX CZK. Koš podkladových aktiv u tohoto certifikátu tvoří více než 20 blue chip akcií. Portfolio podkladových akcií spravuje náš analytický tým. Právě v dobách nejistoty nabízí tento certifikát širokou diverzifikaci rizika a dokáže překonávat trh (benchmark složený z indexů S&P 500 a EURO STOXX 50).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.