Pravděpodobnost červnového zvýšení sazeb v USA se významně snížila

03.06.2016 15:24:08

Dnes dopoledne na evropských trzích doznívala pozitivní nálada po včerejším zasedání OPEC, který ukázal větší odhodlání a soudržnost, než mnozí čekali. Zasedání OPEC nepřineslo žádnou dohodu, země OPEC tak můžou těžit podle svého uvážení. Důvodem obecného optimismu na zasedání je velká snaha Saúdské Arábie o pozitivní atmosféru a rally na ceně ropy z únorových minim. Nabídka a poptávka jsou díky klesající produkci v USA daleko blíže rovnováze než v prosinci.

Také Mario Draghi na tiskové konferenci Evropské centrální banky trhy ničím nepřekvapil, a tak trhy poměrně oprávněně očekávaly klidnější obchodování směrem k zasedání Fed, které bude 15.6.

Jenže data týkající se zaměstnanosti v USA zveřejněná dnes ve 14:30 zasadila silnou ránu této pozitivní náladě. Čísla ukázala, že v květnu v USA přibylo jen 38 tisíc pracovních míst při očekávaném nárůstu o 160 tisíc pracovních míst a dokonce i data za duben prošla negativní revizí na 123 ze 160 tisíc pracovních míst. V reakci na snížení pravděpodobnosti zvýšení sazeb skokově oslabil americký dolar, který byl v minulých týdnech tahounem evropského růstu a přišel také okamžitý pokles na všech hlavních akciových indexech v Evropě.

Z korporátních událostí je dnes zajímavá valná hromada společnosti ČEZ, kde se bude schvalovat dividenda 40 Kč na akcii.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.