Pozornost se upíná na řecký parlament

15.07.2015 15:13:09

Jak se dalo čekat, dnešní obchodování se nese ve znamení vyčkávání na informace ohledně řeckého schvalování navržených reforem. Podle posledního průzkumu to vypadá, že premiér Tsipras má i nadále silnou podporu řeckých voličů a jeho pozice se tedy nezdá být tak vratká, jak se nabízelo po posledním vývoji. I když stále tvrdí, že dohodu podepsal pouze pod nátlakem a vnitřně s ní nesouhlasí, řeckým parlamentem by za pomoci opozice měla projít. K hlasování má dojít až po 23:00 SELČ.

Německý akciový index DAX se celý den pohyboval mírně v plusu okolo hodnoty 11.530 až 11.560 bodů. Vzhledem k absenci významných kurzotvorných zpráv se dnešní obchodování obešlo bez citelnější volatility. Po zveřejnění prodejního doporučení od Credit Suisse odepsaly akcie Volkswagenu 1,5 % na 197,8 EUR. Tento krok pravděpodobně souvisí s poklesem prodejů osobních vozů v Číně. Negativní reakce se přenesla rovněž i na akcie BMW (-0,9 %) a pokles zaznamenal také Continental (-1,9 %).

Zámořské trhy jsou aktuálně nejvíce ovlivňovány začínající výsledkovou sezonou, akcie Bank of America po dnešních pozitivních výsledcích přidávají téměř 3 %, naopak Delta Air Lines odepisuje přes 1,5 % po reportu snížení růstu přepravní kapacity. Po uzavření trhu dnes svá data zveřejní také například IT gigant Intel.

Před Kongresem právě probíhá slyšení šéfky Fedu Yellenové, od které zazněly vcelku pozitivní informace ohledně stavu americké ekonomiky a opětovné potvrzení o vhodnosti navýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce, na což dolar reaguje posílením k euru pod hodnotu 1,1. Celkově americké trhy otevřely mírně v zeleném, nejvíce posiluje Nasdaq a to 0,3 % na 4544 bodů.

Na rozdíl od USA, kde směr udává aktuální výsledková sezona, je situace v Evropě nadále závislá hlavně na dění v Řecku, kde ještě není zdaleka vše dořešeno. V dalších dnech a týdnech se tedy i nadále dá očekávat zvýšená nervozita.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.