Pozitivní začátek týdne

18.05.2015 15:18:10

Po minulých týdnech, kdy situace na trzích rozhodně nebyla vhodná pro investory se slabší povahou, přineslo pondělní dopoledne přece jen zklidnění. Zejména německý DAX se od rána držel v zajímavých ziscích kolem 1 %. Pozitivní nálada byla způsobena zejména vývojem na eurodolaru, který klesl na 1,14. Většina firem v DAXu je výrazně proexportních, a proto každé oslabení eura je investory vnímáno pozitivně. Během odpoledne se eurodolar dále propadal až k hodnotě 1,134 a DAX i přes dočasné korekce udržel většinu dopoledních zisků a aktuálně se pohybuje na 11.540 bodech (+0,8 %). Nejlépe se vedlo akciím Volkswagenu, které obdržely vyšší investiční doporučení od Deutsche Bank a připsaly si přes 3 %. Problémy naopak nastaly u RWE, kde se začalo mluvit o nedoplatcích na daních ve výši stovek milionů eur z let 2004 - 2008, vše se bude řešit soudní cestou. Na akciích se to projevilo poklesem o 1,5 %.

US trhy, vzhledem k absenci makrodat či jiných kurzotvorných zpráv, otevřely v podstatě na stejné úrovni, na které v pátek zavíraly. Během dne se už nic zajímavého neočekává, a proto by nás mohl čekat relativně klidný večer.

Výsledky plné překvapení dnes zveřejnil zástupce tabákového průmyslu Philip Morris ČR. Překvapivá byla zejména změna byznys modelu firmy. Vzhledem k této změně se výsledky špatně porovnávají s předchozími, nicméně prodeje i tržní podíly na všech trzích vzrostly. Celkové vyznění je tedy pozitivní a nereálný není ani budoucí růst dividendy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.