Pozdní jarní úklid

17.05.2012 14:53:30

Poslední dny se veškeré komentáře v novinách či na internetu plní titulky o španělských dluhopisech, řeckých volbách, italských bankách a Rathovým vínem. Většina má společné téma, a tím je: „Co bude s eury?“ No, s těmi Rathovými asi tušíme. Co ale s těmi našimi?

Investorům pomalu dochází nejen nervy. Evropským bankám chybí solventnost a politikům slova. Dnes se vše točilo kolem španělské banky Bankia, která poklesla o 25 %. Za poslední týden z ní její klienti vybrali 1 miliardu eur. Můj názor je takový, že poklesy zdaleka nejsou u konce a investoři by se měli připravit na turbulentní období do řeckých voleb a neodvratný zásah ECB.

Překvapením dnes nebyla ani situace na dluhopisovém trhu, kde se spread mezi výnosy německého a španělského desetiletého dluhopisu přibližuje hranici 500 bps. Averze vůči riziku je patrná defacto všude napříč trhem. Index DAX dnes oslaboval až o -1,20 % na 6.300 bodů. Americké trhy otevřely lehce pozitivně, nicméně série špatných zpráv posunula např. index S&P500 až na 1315 bodů. Pražská burza uzavřela se ztrátou -0,80 %, nejvíce pod tlakem prodejů na akciích ErsteBank -3,70 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.