Poslední naděje Řecka

10.07.2015 15:04:04

Doslova pět minut před dvanáctou přišli Řekové s návrhem reforem, které chtějí vyměnit za nový záchranný balíček v objemu nejméně 53,5 mld. EUR. Návrh se údajně velmi blíží požadavkům věřitelů z 26 června. Trhy proto zalila nová dávka naděje v udržitelnost Řecka jako člena eurozóny, což se projevilo solidními nárůsty na všech evropských trzích. Německý akciový index DAX do dnešního dne vstoupil skokovým nárůstem o 2 % a v odpoledních hodinách se přibližoval až k úrovni 11.300 bodů (+2,6 %).

Pozitivní nálada je na základě nových zpráv opodstatněná, nicméně na cestě k dohodě stále leží několik překážek. Návrh reforem musí projít schválením v řeckém parlamentu, který toto téma projednává právě nyní. Pokud by ve večerních hodinách Řekové oznámili neschválení návrhu, dohoda s věřiteli bude možná jen stěží. Zároveň ve světle dvoutýdenních bankovních prázdnin, které do Řecké ekonomiky udělají jistě hlubokou rýhu, navrhované reformy již nemusí stačit. V neposlední řadě s návrhem musí souhlasit také věřitelé, z nichž především Německo zůstává stále skeptické. Dohoda tak jistá zdaleka není a bankrot Řecka je stále existující variantou.

Pozitivní nálada se přelévá i na trhy v USA, kde si index S&P 500 připisuje 1 % a roste na 2.070 bodů. Američtí investoři však více než do Řecka směřují své pohledy do Číny, kde přetrvávají silné turbulence. Index čínské burzy Shanghai Composite za poslední dva dny posílil o zhruba 10 % a zkorigoval tak výrazné propady ze dnů minulých. I tato skutečnost možná přispívá k nárůstům v zámoří.

Opačným směrem dnes situace v Číně ovlivnila akcie německé automobilky Volkswagen. Titul dnes s růstem na 204,20 EUR (+0,25 %) zaostává za tržním průměrem a růstové rally se neúčastní. Důvodem je pokles červnových prodejů Audi v Číně o 5,8 % y/y.

Jestli dohoda mezi Řeky a věřiteli bude, jisté není. S největší pravděpodobností však již v neděli budeme vědět, jestli Řecko v eurozóně zůstane či odejde. Trhy rozuzlení celé situace už potřebují jako sůl a věřím, že ať jednání dopadnou jakkoli, pro trhy to bude v delším horizontu prospěšné.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.