Poklidné obchodování a intervence v Číně

05.01.2016 16:04:37

Po včerejších poklesech a dokonce i pozastaveném obchodování bylo dnes v Číně oznámeno, že tamní největší státní fondy nakupovaly v noci na dnešek akcie ve snaze podpořit stabilitu tamního akciového trhu.  Citelné turbulence se již neopakovaly a i díky zmíněné intervenci připsal čínský index CSI 300 0,3 %. V Číně i nadále platí zákaz obchodování akcionářům, kteří drží více jak 5% podíl akcií v dané společnosti. Momentálně se projednává i možnost prodloužení šestiměsíční lhůty zákazu spekulací na pokles u akcií s celkovou tržní kapitalizací nad 5 biliónů USD. Investory jsou nová opatření vesměs vnímána pozitivně. Najdou se ale i tací, kteří upozorňují na možný negativní vliv této regulace.

Zpočátku dnešního obchodování v Evropě německý index DAX posiloval o 1 %, nicméně další vývoj byl spíše negativní a index se dostal až do červených čísel. Nejhorší výkonnost v rámci celého indexu dnes předvádí společnost Volkswagen, jejíž akcie odepisují 4 % na 121 EUR. Titul se dostává pod tlak kvůli žalobám ze strany Ministerstva spravedlnosti USA a dalších subjektů. Pokuta by mohla být mnohem vyšší, než se původně očekávalo.

Leden bude velmi důležitým měsícem pro největší maloobchodní řetězec na světě. Wal-Mart zvažuje kompletně ukončit své působení v Brazílii, kde disponuje třiceti provozy. Rozhodnutí by mělo padnout do konce měsíce a začít působit počátkem příštího roku.

Americký trh dnes otevírá na zelené nule. Trhy se po včerejší výrazné korekci uklidňují a plošně dochází k mírným nárůstům největších světových indexů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.