Pegas Nonwovens: Poznámky ze setkání analytiků

19. 3. 2012 9:19:56

Poznámky ze setkání s analytiky, vcelku nic kurzotvorného, jen podrobnější pohledy na projekty v Egyptě apod.

EGYPT:

Mají zajištěn odbyt na několik let, o druhé lince v Egyptě se vyjadřovali jako o hotové věci (dříve to nebylo úplně definitivní). První výroba v Egyptě 4Q 2013, další linka 2015-2016 = v souladu s dřívějším.

Pochvalovali si angažování české stavební firmy PSG s ohledem na kvalitu stavby, egyptské stavební firmy nic moc.

CAPEX na novou linku v Egyptě by měl být o něco menší než na tu první, protože už teď se staví např. administrativní budovy nebo sklad pro dvě linky.

Personální náklady budou zhruba srovnatelné s ČR, obecně spíše nižší mzdy, ale bude tam více pracovníků (hlavně třeba různé security atd.), bude tam zaměstnaných také pár lidí z ČR (i ve výrobě, celkem asi 15 lidí)

Politických rizik v Egyptě se moc nebojí, jelikož pro Egypt je to zahraniční investice a ty si vláda spíš předchází, než že by po nich šlapala. Údajně, když byly ty nepokoje, tak egyptská armáda vyslala k té průmyslové zóně tanky jako obranu (Pegas tu fabriku staví v průmyslové zóně, kde jsou zároveň i jejich odběratelé). Dřív se objevily zprávy o tom, že některé firmy mimo obor čelí v Egyptě různým záležitostem typu zvýšení daní apod., což je ale údajně jen narovnání dřívějšího stavu, kdy měly některé firmy dobré vztahy s režimem a tedy lepší podmínky, o které teď přicházejí.

Ziskovost v Egyptě bude cca stejná jako v ČR, i tam bude  fungovat pass-through mechanism, tzn. že mají nasmlouvané objemy výroby a marže, tj. ceny produkce v závislosti na cenách polymerů. Nebude tam docházet k tomu, že třeba budou těžit z levných cen polymerů a prodávat za evropské ceny, protože kontrakty s odběrateli definují marže, nikoliv ceny jako takové.

ČR:

I v ČR se vyjadřovali o další lince, chtěli v Bučovicích, ale tam nejsou pozemky, bude tedy asi ve Znojmě, kde už se obecně připravuje nákup pozemků kolem dosavadního závodu.

Zmínil také možnost výstavby na Slovensku s tím, že by využili tamních investičních pobídek.

V ČR se jim objevil nový odběratel, ale nic významného.

Pro letošek mají výhled růstu EBITDA 5%-15%, což je vcelku široké pásmo oproti předchozím letům, dříve totiž měli nasmlouvány větší objemy prodejů než kapacitu, počítali s možnými výpadky objednávek atd. (ne na všechno mají pevné kontrakty, spíše přísliby atd.). To teď trochu omezili, proto větší rozpětí výhledů.  V předchozích letech právě díky tomu, že nestačili vyrábět, museli část produkce sami koupit jinde, aby mohli dostát závazkům.

Nepředpokládají vertikální integraci, tj. že by je koupil nějaký výrobce plínek. Údajně to zkoušela společnost Kimberley-Clark s jiným výrobcem netkaných textilií, ale moc se jim to nezdařilo. Není k tomu na trhu trend.

Poslední dobou, cca od přelomu roku jim rostou náklady na polymery, což je krátkodobě negativní, ale mělo by opět přinést ovoce v druhé polovině roku, stejně jako loni. Růst cen polymerů se promítá do růstu cen produkce až s kvartálním zpožděním.

Dividendy:

Oznámí někdy v květnu, nejpozději 15.5., protože už to půjde ze zisku, proto se to musí schválit na VH. Potvrdili div. politiku, ta je taková, že bude docházet k progresivnímu navyšování dividendy, pokud to umožní investice atd. Komentovali to tak šalamounsky, vyloučili, že by byl Pegas bez dividendy, ale zřejmě to dopadne tak, že div. bude 1,0 eur, tj. stejně jako loni.  VH bude 15.6.

 

Ondřej Moravanský (analytik)

Aktuálně z trhů > Zpravodajství > Pegas Nonwovens: Poznámky ze setkání analytiků
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.