Ostrý start do nového roku

04.01.2016 16:40:27

Rok 2016 investory přivítal bez jakékoli poprázdninové schovívavosti, monitory burziánů se hned od otevření trhů červenají. Důvodem jsou negativní makrodata z Číny. Index PMI z průmyslu na úrovni 48,2 bodů nenaplnil odhady analytiků a vzhledem k tomu, že se jedná o nejnižší číslo od září 2015, trhy reagují znatelným poklesem. Čínský index Shanghai Composite ztratil téměř 7 % své hodnoty a světové indexy následují v podobném směru.

Německý index DAX dnes zahájil obchodování poklesem o 3 % a během dne své ztráty prohloubil až na úroveň 10.260 bodů (-4,5 %). Investoři tak na místo pozitivního lednového efektu zažívají opak. Trhy v zámoří se celkovému sentimentu nevymykají. Index S&P 500 oslabuje o 2 % a zastavuje se na psychologické hranici 2.000 bodů.

Do výrazných pohybů se zřejmě projevuje i období nízké likvidity během svátečních dnů. Osobně si myslím, že negativní nálada nemusí být pouze otázkou dneška. Setrvačnost může trhy nést na červené vlně i v dalších dnech. Z dlouhodobějšího pohledu však věřím, že letošek bude na trzích úspěšnější než rok 2015. Americká ekonomika postupně zrychluje a v Evropě je ECB v případě potřeby připravena ekonomiku nadále podpořit. Čína sice bude i nadále největším tržním strašákem, to ovšem dává firmám prostor opět překonat očekávání analytiků ohledně vývoje hospodářských výsledků. Novoroční poklesy tak mohou znamenat zajímavou příležitost k otevírání dlouhodobějších pozic.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.