OECD očekává nižší globální růst

09.11.2015 15:56:22

V dnešním, na makrodata chudém dni, je pro investory největším tématem zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která opět snižuje výhled na růst globální ekonomiky. Ta by měla letos růst o 2,9 % namísto očekávaných 3,0 %. OECD upravuje i výhled na rok 2016, kde snižuje svá očekávání růstu z 3,6 % na 3,3 %. Na globálním růstu mají největší podíl USA, Evropa a Čína, naopak nejhorší příspěvek do indexu má Brazílie a Rusko. Brazilské HDP podle OECD klesne o 3,1 % a Ruské o 4,0 %.

Evropské trhy dnes po týdnech silného růstu mírně korigují a německý index DAX se drží své úrovně těsně pod hranicí 11.000 bodů, kterou se však trhům podařilo v pátek na chvíli překonat. Nad touto úrovní se index nacházel poprvé od poloviny srpna.

Americké trhy dnes otevírají obchodování mírně v červených číslech, jak investoři začínají být opatrní po šesti růstových týdnech v řadě. Překvapivě silná data z trhu práce ze závěru minulého týdne totiž zvýšila sázky na možné zvýšení sazeb na prosincovém zasedání Fedu a to by mohlo způsobit zpomalení růstu zejména u amerických společností orientovaných na export.

Zajímavé pro investici by v následujícím období, kromě evropských akcií pozitivně podporovaných monetárními politikami Evropské centrální banky a Fedu, mohly být americké banky, které jsou v prostředí s vyššími sazbami schopny dosahovat vyšších marží.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.