Obrat na akciových trzích

30.09.2015 16:28:08

I přes všudypřítomnou nejistotu a strach, které poslední dobou na trzích panují, dnes evropské akcie umazaly značnou část předchozích ztrát. Přispěly k tomu mimo jiné i pozitivní zprávy přímo z Číny, která se chystá snížit spotřební daň u některých automobilů na polovinu, což vedlo k výraznému posílení evropských automobilek, např. BMW +4,3 % nebo francouzský Peugeot +7,6 %. Ty tak korigují předchozí propady způsobené emisním skandálem okolo koncernu Volkswagen.

Za zmínku stojí i růst britsko-australské společnosti Rio Tinto (+2,7 % na 22,07 GBP), těžařské společnosti, která v poslední době vlivem nízkých cen ztrácela komodit. Samotný komoditní trh však známky zlepšení příliš nejeví. Na slabou výkonnost komodit počátkem tohoto týdne doplatil i těžařský gigant Glencore, který dnes umazává valnou část pondělních ztrát a díky ujištění investorů o zvládnutí aktuálních tržních podmínek posiluje o 13,4 % na 91 britských pencí. Velice příjemným oživením dnes byl pro investory i segment německých utilit, který bez bližších zpráv silně posiloval (E.ON +5,1 % či RWE +4,6 %).

Americký pracovní trh se nadále zlepšuje. Nová data ukazují, že jen za září bylo v USA připsáno 200 tis. nových pracovních míst. Americká ekonomika by měla podle aktuálních odhadů v letošním roce posílit o 2,5 % a v roce 2016 o 2,7 %. I přes matné záblesky červených čísel minulých dnů bych doporučoval zachovat si zdravou míru optimismu a využít aktuálních investičních příležitostí.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.