Obchodní spor mezi USA a Čínou eskaluje

17.05.2019 17:01:47

Finanční trh spekuloval na to, že začátkem května bude uzavřena obchodní dohoda mezi USA a Čínou. Co přesně by mělo být obsahem této dohody, bylo do značné míry předmětem spekulací. Ze strany Číny mělo jít především o komplikace v přijetí opatření k ochraně duševního vlastnictví.  V případě USA se pak jednalo jednak o to, že stávající cla nebudou navýšena ani nebudou zavedena cla nová. Donald Trump dokonce uvažoval o snížení existujících cel.

Na začátku května ovšem finanční trh prošel šokem, když Donald Trump oznámil, že z důvodu malého pokroku ve vyjednávání USA navýší cla na dovozy z Číny za přibližně 200 miliard dolarů. Navíc pak oznámil, že zavede další cla na zboží z Číny za přibližně 325 miliard dolarů. V roce 2018 činil celkový objem dovozů proudící z Číny do USA cca 540 miliard dolarů. Jinými slovy clům ve výši do 25 % by mělo podléhat prakticky veškeré zboží plynoucí z Číny do USA.

Samotné zvýšení celních sazeb na již existující cla je snadno proveditelné. Zboží, které bylo vyexpedováno z Číny před 10. květnem a dorazí dříve než 1. června, tak nebude novým sazbám podléhat. Po těchto datech bude již zavedeno do praxe.

Zavedení cel nových je ovšem proces na několik měsíců a hlavní škodu tak v této chvíli představuje samotná obava, že by mohla být skutečně zavedena a fungovat i nadále.

Jak zareagovala Čína?

Čína na oznámení USA odpověděla odvetnými cly na dovoz zboží z USA ve výši přibližně 60 mld USD z celní sazbou od 5 % do 25 %. Do praxe by cla měla být uvedena 1. června.

Pokud by cla byla zavedena, tak jak obě strany uvádějí, negativní dopad pro americkou ekonomiku by činil zhruba 0,3 % a v případě Číny by mohl dosáhnout 0,7 % - 1,0 %. V případě USA je rizikem, že by dopad byl hlubší, pokud by eskalace obchodních válek zasáhla hlouběji důvěru v budoucnost, což by znamenalo další propad akciových trhů a zhoršilo přístup k financování. Naopak v případě Číny by velmi pravděpodobně stát reagoval expanzivní fiskální a monetární politikou, které by uvedené dopady mohly tlumit.

S čím počítají trhy?

Finanční trh nicméně do značné míry věří tomu, že hrozba cel v poslední době je především vyjednávací taktikou a věří tak v uzavření dohody. Americký prezident riskuje, že nebude příští rok znovu zvolen, pokud ekonomika výrazněji oslabí a akciové trhy by měly například klesnout o více než 10 %. Pro Čínu by rovněž z politických důvodů bylo nepříjemné, kdyby ekonomika zpomalila rychleji, než čínská garnitura plánuje.

Fakt, že finanční trh věří v dohodu, má dvě implikace. Za prvé tlak na Donalda Trumpa, aby uzavřel dohodu rychle, není až tak velký. Dále pak, pokud naděje na uzavření dohody bude dál skomírat, akciové trhy mají prostor k dalšímu poklesu.

Také věříme, že dohoda bude nakonec zavřena, což by mělo být pro akciový trh pozitivní. Za prvé je ale stále na místě určitá skepse z obsahu této dohody, která nemusí nutně ukončit většinu existujících cel. Za druhé se vyjednávání mohou táhnout a tato nejistota sama o sobě vytváří negativní dopady do reálné ekonomiky. Pro horizont do poloviny roku je tak stále ne místě opatrnost ve vztahu k akciovým trhům.

Komentář ekonoma

Michal Brožka

Michal Brožka
Hlavní ekonom
michal.brozka@cyrrus.cz
Michal Brožka
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.