Obavy vystřídaly euforii

29.03.2012 14:48:38

V posledních týdnech jsme byli na trhu svědky silných růstů. Na Řecko, Španělsko, Itálii, Portugalsko apod. se částečně pozapomnělo. Trhy se nechaly uklidnit politickými prohlášeními a úspornými plány problémových zemí. Dnešní italská aukce dluhopisů s delší splatností sice nedopadla vyloženě špatně, nicméně výnosy oproti minulým aukcím již neklesají. Naopak, výnos na španělském desetiletém dluhopisu dnes výrazně roste. Makroukazatele (celosvětově) z posledních dní jsou spíše horší než očekávání, a tak se není proč divit, že trhy korigují.

Co čekat dál? Zítra čekají trhy na dvě zásadní rozhodnutí. Jedním z nich je navrhované spojení EFSF a ESM (fond na podporu problematických zemí EU). Takové rozhodnutí může dodat trhům důvěru v záchranný fond - ten by měl v případě spojení k dispozici cca 950 mld. EUR. Dalším důležitým bodem pro každého investora bude zítřejší rozhodování o španělském rozpočtu. V delším horizontu je těžké soudit další vývoj na trhu. Dle mého názoru jde spíše o zdravou korekci již nezdravých růstů z posledních dní. Jistě je třeba brát v potaz i to, že v Evropě je v průběhu dubna a května "dividendová sezóna". Osobně bych aktuálních propadů, a případných propadů v dalších dnech, využíval k nákupu právě dividendově zajímavých titulů s cílem prodeje krátce před dividendou. Německý DAX aktuálně obchoduje -2,2%, na úrovni cca 6.850 bodů, což je zároveň technická podpora na DAXu. Pražský PX index zavřel na úrovni 969,3 bodu, tedy -1,8%.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.