Novoroční poklesy pokračují

06.01.2016 15:57:22

Téma zpomalování Číny nadále znervózňuje investory a středa se tak stává třetím poklesovým dnem tohoto roku. Pochyby o síle čínské ekonomiky podporuje fakt, že čínská centrální banka již sedmý den v řadě oslabuje referenční sazbu pro juan a směřuje tak k řízené devalvaci měny. Tyto kroky mají vést k podpoře ekonomiky, ovšem investoři v nich vidí spíše potvrzení nejisté ekonomické situace této asijské velmoci.

Nejistota je osvědčeným receptem k výprodejům a dnešek to potvrzuje. Německý index DAX již od otevření směřoval do záporu a během odpoledne krátce zamířil až pod úroveň 10.100 bodů (-2 %). Ani pozitivní změna zaměstnanosti v USA podle agentury ADP náladu investorů nezměnila a trhy v zámoří se pohybují také v červeném. Index S&P 500 nakukuje pod hranici 2.000 bodů a ztrácí tak 1 %.

Z korporátní oblasti stojí za zmínku vývoj akcií společnosti Apple. Ty se dnes obchodují na ceně 102 USD (-0,6 %) a reagují tak na informaci od japonské agentury Nikkei o údajném 30% snížení výroby nejnovějších iPhonů. Na ceně 100 USD se však pravděpodobně bude formovat technická i psychologická podpora a akcie tak dalším poklesům může odolávat.

Nadále věřím, že současné poklesy pramení především z toho, že zprávy z Číny nachytaly investory nepřipravená a reakce je proto lehce přehnaná. Až výsledková sezóna však ukáže, jestli jsou firmy slábnoucí Čínou ovlivněny nebo nikoli.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.