Nová akcie na pražské burze! Petr Koblic může slavit, ale Dom Pérignon to nebude, jenom Bohemka

22.10.2010 14:46:17

Při hypochondrii naší burzy vůči zahraničních trhům dnes byla příjemným zpestřením nové IPO společnosti Fortuny. Řediteli pražské burzy Petru Koblicovi se tak splnilo jedno z jeho přání a to přivést další nové akcie na pražský market. Akcie Fortuny byly v primárním úpisu (IPO) přibližně 2x přeupsány a upisovací cena byla stanovena na 4,3 EUR (105,52 CZK, 17 PLN). Zvláště důvod poloviční alokace (uspokojení objednávek) přiměla individuální investory k nákupům této akcie hned po otevření burzy. Fortuna se tak mohla chlubit nárůstem k 110 CZK a na maximu byla v 9:17 hod. na 111 korunách. Poté se ale nové nákupní objednávky přestaly objevovat a i vzhledem k zápornému obchodování na středoevropských trzích se akcie Fortuny stávaly terčem výběru zisků. Jejich závěreční kurz 106,20 CZK je sice jen +0,6% oproti upisovací ceně, ale i tak může být český investor vděčný za každou novou akcii a přerušení letargie, která trápí pražskou burzu.

Výraznější zájem pak ještě byl u Komerční banky (závěr +0,5% na 3.924 CZK), kterou favorizuje americká investiční banka JPMorgan. Jejich cílová cena 5.050 CZK zvedla vlnu zájmu, který se zastavil až na 3.965 korunách (+1,6%). Na této optimistické vlně se svezla i Erste Group Bank (+1,2% na 795,90 CZK), i když to bylo dáno spíš lepším přepočtem ze včerejšího závěru ve Vídni - v samotném Rakousku Erste zůstala prakticky beze změny. ČEZ (-1,8% na 756 CZK, denní min. 752, max. 778,30) znovu čelí jednotlivým pokynům ze zahraničí, které se ozývají po pár hodinách po otevření trhu a většinou znějí na prodej. Na druhou stranu není problém na něm i vidět pro změnu několika lotové objednávky k nákupu na jednotlivých kotacích.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.