Nokia kupuje Alcatel, Googlu hrozí pokuta od EU

15.04.2015 15:17:57

Evropské trhy dnes otevřely do mírných zisků a celý den mírně rostly před očekávaným proslovem Maria Draghiho ve 14:30. Na tiskové konferenci Evropské centrální banky Draghi potvrdil, že kvantitativní uvolňování bude trvat nejméně do konce září 2016. Kromě zajímavosti v podobě narušení tiskové konference protestující ženou se na ní nic zásadního pro trhy neudálo a tak se akciové indexy i po jejím skončení pohybují v mírných ziscích.

V zámoří investory těsně před otevřením trhů překvapila negativní makrodata z oblasti průmyslové produkce. Ta meziměsíčně klesla o 0,6 %, očekávalo se -0,3 % a i ve srovnání s minulým růstem o 0,1 % jde o slabší číslo. Trhy si to však přebraly jako zvýšení pravděpodobnosti pomalejšího zvyšování sazeb Federální rezervní bankou a index S&P 500 se hodinu po zahájení obchodování pohybuje zhruba půl procenta v zisku.

Z korporátních událostí je dnes nejzajímavější potvrzení zprávy, že společnost Nokia kupuje společnost Alcatel-Lucent, a to za 15,6 miliard euro. Vznikne tak největší společnost na světě, která vyrábí příslušenství na chod mobilních sítí. Evropská unie zahájila vyšetřování společnosti Google pro podezření, že by jejich operační systém Android mohl znevýhodňovat konkurenci. Je to rozšíření vyšetřování, které již probíhá a které se týká údajného porušení antimonopolních pravidel v EU. Akcie Google na tuto zprávu reagují poklesem o necelé procento, není to však dle našeho názoru důvod k prodeji stávajících pozic.

Z trhů je cítit pozitivní nálada, kdy ani dnešní vyloženě špatná makrodata z Číny nebo USA nedokáží zvrátit optimizmus a velká očekávání investorů, kteří upírají své zraky k centrálním bankám a začínající výsledkové sezóně v USA.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.