Nízká inflace v EU tlačí na silnější akci ECB

30.09.2014 15:35:47

Dnešní obchodní den se nese ve znamení menších pohybů. Poklesy z posledních dní se zatím zastavily. Jedním z důvodů případného obratu na trhu může být očekávaný stimul ze strany ECB. Ten je do jisté míry podmíněn inflací v EU, ta je totiž v posledních měsících výrazně pod dlouhodobým cílem ECB. Dnes v 11:00 se očekávalo, že bude hlášena jádrová inflace za EU ve výši 0,9 %. Výsledek 0,7 % byl však negativním překvapením. Přitom ECB dlouhodobě cílí na inflaci v rozmezí 1,5 - 2 %. Jedním z opatření jak navýšit inflaci by mohlo být právě očekávané QE v EU (po vzoru QE v Americe). To však není novinkou – trh s QE do jisté míry již počítá, otázkou je však kdy a v jaké míře se začne uplatňovat. Je jasné, že právě podobná data, která byla hlášená dnes, mohou tlačit na dřívější podporu ze strany ECB.

Jak tedy obchodovat? Dle mého názoru by mohly být pro další období zajímavé evropské banky (americké banky prokázaly slušné růsty v posledních dvou letech, kdy v USA běží QE). Jistým rizikem jsou očekávané „stress testy“ evropských bank zveřejněné koncem října. Podle aktuálních odhadů vypadá však situace celkem pozitivně – počítá se, že drtivá většina evropských bank, s výjimkou několika řeckých či portugalských, by měla projít.

Zajímavý může být rovněž automobilový sektor, který v poslední době silně propadl kvůli krizi na Ukrajině. Z německých automobilek mi přijde jako nejzajímavější BMW a Daimler. VW je rovněž na zajímavé technické úrovni, avšak jeho podíl prodejů v Rusku není zanedbatelný. BMW a Daimler dohání ztráty z Ruska rychlým tempem růstu prodejů vozů v USA. Za zmínku stojí i profit warning americké automobilky Ford, která v posledních dnech propadla o takřka 15 %. Nicméně v případě Fordu bych s nákupy zatím vyčkal.

Německý index DAX dnes osciluje kolem nuly, americké indexy jsou krátce po otevření cca 0,2 % v záporu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.