Nízká inflace dostává euro pod tlak

16.10.2015 14:59:13

Evropské akcie dnes navázaly na růst zámořských i asijských trhů a s blížícím se závěrem poslední obchodní seance tohoto týdne to vypadá, že se jim podaří uzavřít týden stejně, jako jej začaly. Například německý index DAX na stávající úrovni 10.088 bodů by týden uzavřel se ztrátou 0,05 %. Na evropských trzích se dnes nezadařilo společnostem Nestlé a Hugo Boss, které obě snížily výhledy kvůli slabším prodejům v Číně a v případě Nestlé i kvůli silnému franku. Nestlé tak dnes ztrácí 2,4 % na 73,3 CHF a Hugo Boss dokonce 11,6 % a investoři jeho akcie oceňují na 90 EUR za kus.

Pozitivní nálada na Wall Street se udržela i do dnešního dne. V 16:00 našeho času zveřejnila University of Michigan spotřebitelskou důvěru na úrovni 92,1 bodů vůči očekávaným 89 bodům. Zlepšilo se hodnocení aktuální situace i výhledu na další období a trhy tak reagují pozitivně. 

Zajímavá situace se naskytla na měnovém trhu, kdy po včerejší reportované mírně vyšší než očekávané inflaci v USA a dnešní nízké inflaci z eurozóny euro oslabuje vůči americkému dolaru. Zejména horší inflační data z eurozóny by mohla investory přesvědčit o blížícím se rozšíření intervencí ze strany Evropské centrální banky, která zasedá jíž příští týden ve čtvrtek. Investorům se tak otevírá cesta ke spekulaci na návrat eura k úrovním kolem 1,1 vůči USD, což by spíše odpovídalo rozdílným měnovým politikám Evropské centrální banky a Fedu, než posilování eura z posledních dní.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.