Osobní komentář makléře

František Pokorný

Nesmyslná volatilita před referendem o brexitu

21.06.2016 16:56:14

S blížícím se referendem o setrvání Velké Británie v Evropské unii jsme svědky čím dál většího odklonu cenového vývoje u akcií od jejich fundamentu. V dobách minulých, kdy investoři a spekulanti neměli možnost tak velkého a kvalitního informačního servisu, jako jim poskytují moderní technologie, bylo na trzích pravděpodobně mnohem více klidu. Investoři se pohybovali od jednoho reportu výsledků hospodaření k druhému, mezi nimiž jen máloco dokázalo s trhy výrazněji zamávat. Dnes, kdy je možné na jakékoli téma najít nekonečné množství názorů a odpovědí, je těžké dohledat mezi nimi ty kvalitní a smysluplné a odstřihnout se od zbytečného plašení. To je pravděpodobně důvodem přehnaných reakcí na dnešních trzích.

Počátkem minulého týdne bylo zveřejněno několik průzkumů, jak se staví veřejnost ve Velké Británii k otázce setrvání v EU. V průzkumech bylo dotazováno přibližně 1000 až 2000 respondentů a vyšly zhruba 44:49 ve prospěch opuštění EU. Evropské trhy v reakci na tuto událost odepsaly během tří obchodních dní přes 5 % své tržní kapitalizace. Tuto ztrátu po dalších dvou průzkumech, které vyšly přesně naopak, během následujících čtyř dnů zcela vymazaly.

Pokud jste v minulých dnech jako investoři nespekulovali a vydrželi, o nic jste nepřišli. Pokud jste byli mezi těmi, kteří prodávali v minulém týdnu, pravděpodobně jsou trhy již nyní výše, než když jste prodávali a přitom nepřišla žádná „tvrdá“ data. Minulost jednoznačně ukazuje, že v investování se více daří těm, kteří jsou trpěliví. Buďte mezi nimi.  

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.