Německý DAX zpět nad 11.000 bodů

19.11.2015 15:23:29

Německý index DAX 30 pokračoval v růstech a prolomil hranici 11.000 bodů. Díky tomu se dostal na úrovně z poloviny srpna a vymazal veškeré ztráty, které vznikly kvůli panice kolem vývoje čínské ekonomiky. K otevření nad hranicí 11.000 bodů přispěl velkou měrou hlavně výrazně plusový závěr včerejšího obchodování v USA, kdy S&P 500 připsal přes 1,4 %.

Americké trhy včera pozitivně reagovaly na zápis ze zasedání amerického Fedu. V něm bylo uvedeno, že pro americkou ekonomiku může být vhodné zvýšit úrokové sazby již letos v polovině prosince. Tato informace de facto znamená, že americká ekonomika je dostatečně silná, aby se s vyššími sazbami vypořádala.

Z korporátních událostí stojí jistě za zmínku zpráva o blížící se akvizici firmy Allergan společností Pfizer. Nabízená částka (380 USD/akcie) by ocenila Allergan na 150 miliard dolarů, čímž by se z této transakce stala největší akvizice v historii farmaceutického odvětví. Vzniknuvší struktura by byla největší farmaceutickou společností na světě. Výrazný pokles naopak zaznamenala společnost Qualcomm poté, co byla Jihokorejci nařčena z porušování zákonů spojených s licencováním technologií pro zákazníky.

Zvyšování úrokových sazeb v USA je důkazem velmi dobrého stavu americké ekonomiky. Na druhé straně připravenost ECB více stimulovat ekonomickou aktivitu nasvědčuje býčímu sentimentu v Evropě. Situace v Číně se začíná postupně stabilizovat, proto také očekávám dobrý závěr roku a slušný start do roku 2016.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.