Německo: CDU/CSU a SPD se rámcově dohodly na koalici

12.01.2018 15:40:16

 

NěmeckoPovolební koaliční jednání

 

Lídři CDU/CSU a SPD se předběžně dohodli na podobě budoucí vládní koalice. Detailní jednání ještě budou následovat. Strany se dohodly nezvyšovat daně a udržovat vyrovnaný státní rozpočet. Strany se taky dohodly dosáhnout produkci energie s podílem 65 % obnovitelných zdrojů do roku 2030.

 

Zpráva je příznivá pro euro a akcie, neboť redukuje vždy škodlivé riziko politické nejistoty. V denním srovnání, euro díky zprávě roste 0,8 % a DAX redukuje ztrátu na 0,1 %. EU vyčkává na Německo před jednáním o Brexit a reformách EU.

 

Koalice ale ještě zdaleka jistá není, případnou dohodu ještě musí schválit kongres sociálních demokratů 21. ledna. Mnoho delegátů strany se obává, že pakt s tradičním koaličním partnerem dále pošramotí preference, frakce strany plánuje protikoaliční kampaň. CDU a CSU tvořily velkou koalici v 1. a 3. funkčním období Merkelové v pozici kancléřky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.