Nejasnosti ohledně Řecka

02.06.2015 15:31:00

V Řecku se kvůli přetrvávajícím komplikacím s blížícími se termíny úhrad splátek pro MMF zvyšuje pravděpodobnost, že dojde k zesílení trendu výběru bankovních vkladů. Mohla by se realizovat i situace, kterou jsme před dvěma lety viděli na Kypru, tedy k zavedení kapitálových kontrol. Tato alternativa bude relevantní, jestliže řecká jednání budou pokračovat obdobným způsobem jako doposud. Nervozita se také projevuje na dluhopisových trzích zemí evropské periferie. Např. španělský a italský výnos z desetiletého dluhopisu je opět nad 2 %. Pan Dijsselbloem, prezident Euroskupiny, dnes řekl, že není možné, aby se Řekové tento týden dohodli s věřiteli.

V návaznosti na tyto nejasné zprávy je dnešní obchodování ve znaku vysoké volatility. Akciový index DAX 30 dál mírně klesá. Měnový pár EUR/USD však naopak roste a jde tak proti sentimentu na dluhopisových a akciových trzích.

Tento pátek proběhne důležité zasedání ropného kartelu OPEC. Organizace se už delší dobu snaží alespoň slovními intervencemi podpořit ceny ropy, k redukci produkce se však s nejvyšší pravděpodobností neschyluje. Momentálně je cena ropy typu WTI stabilizovaná kolem 60 USD/barel.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.