Negativní sentiment ovlivňuje i páteční obchodování

21.08.2015 14:55:03

DAX dnes znovu otevřel v červených číslech, když po zahájení obchodování klesal o více než 2 %. Postupně ztráty umazával a během dopoledne jej dokonce až na červenou nulu dostala dobrá data z německé ekonomiky (PMI v průmyslu). Postupně však převážil opět negativní sentiment, který trhy doprovází celý týden. V 16 hod DAX odepisoval 1 % a pohyboval se nad úrovní 10.300 bodů. Indexy tak nadále hlásí výraznou přeprodanost trhu.

Řecký premiér Tsipiras oznámil rezignaci a země směřuje k předčasným volbám. Tsipiras již delší dobu neměl podporu ve své straně a záchranný balík schvaloval za pomoci opozice. Vypsání nových voleb je tak třeba vnímat jako logické vyústění situace, kdy žádná ze stran nemá v parlamentu potřebnou většinu k sestavení životaschopné vlády. Rozhodnutí je teď na prezidentovi, který pravděpodobně jmenuje úřednickou vládu, která zemi dovede k předčasným volbám. Může ale také sestavením vlády jmenovat některého z předáků opozice.

Report o PMI v průmyslu v USA dopadl pod očekávání a americký trh tak krátce po otevření odepisoval 0,5%. Pozdější zvyšování úrokových sazeb, které podobné reporty podporují, by trhy za jiných okolností vnímaly pozitivně. Aktuálně však investoři chtějí vidět vyšší americký růst, zvláště v době, kdy čínská ekonomika zřejmě nedosáhne na cílený sedmiprocentní růst.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.