Osobní komentář makléře

František Pokorný

František Pokorný
Burzovní makléř
frantisek.pokorny@cyrrus.cz
František Pokorný

Názor makléře: Proslovy členů Fedu zčeřily hladinu, voda však zůstává stojatá

19.09.2016 6:30:13

Období historicky extrémně nízké volatility, které jsme byli na trzích svědky na přelomu srpna a září, ukončil v pátek svým proslovem Eric Rosengren. Prezident bostonského Fedu varoval před přílišným váháním s navyšováním sazeb, což by dle něj mohlo způsobit i přehřátí americké ekonomiky. Agresivnější rétorika naznačující možné zvýšení sazeb již na příštím zasedání (20. - 21. 9.) poslala americký akciový index S&P 500 do červených čísel. Tento pokles o 2,45 % představuje největší propad od referenda o brexitu.

Členové Fed se předhánějí v prohlášeních

V pondělí vystoupila se svým proslovem členka rady guvernérů Fed Lael Brainard, která patří naopak k zastáncům zachování nízkých úrokových sazeb. Obavy, že se uvolněná měnová politika americké centrální banky blíží ke konci, po jejím projevu mírně opadly. Trhy následně korigovaly páteční ztráty růstem o 1,45 %.

Ve srovnání s předchozími třemi týdny, kdy byla průměrná denní změna indexu S&P 500 přibližně 0,24 %, proběhlo posledních pět obchodních dnů za zvýšené volatility. Průměrný denní pohyb indexu v období od 9. 9. do 15. 9. byl přibližně 1,29 %. Pravděpodobnou příčinou této volatility jsou spekulace, zda dojde ke zvýšení sazeb v USA o 0,25 procentního bodu či nikoliv.

Zvyšování úrokových sazeb bude odpovídat kondici americké ekonomiky

V každém případě by si investoři měli uvědomit, že v  historickém kontextu se jedná o extrémně rozvolněnou měnovou politiku. Americká centrální banka nadále zůstává připravena zasáhnout, pokud by se situace v ekonomice začala zhoršovat a všeobecně přistupuje ke zvyšování sazeb velmi obezřetně. Rozhodně nehodlá zvyšováním sazeb „děsit“ investory nebo působit recesi, ale naopak komunikovat investorské veřejnosti jasný signál o zdraví a zlepšující se kondici americké ekonomiky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.