Náznaky stabilizace z čínského trhu, v USA dnes svátek

16.02.2016 7:47:54

Evropští obchodníci dnešní open očekávali s vyšší mírou pozornosti, než bývá zvykem. Důvodem byla Čína, kde po týden trvajících bankovních prázdninách z důvodu oslav nového lunárního roku poprvé otevřely trhy. Navíc ve 3 hodiny ráno středoevropského času v Číně byla zveřejněna obchodní bilance za leden a trhy se tak mohly dočkat různých překvapení. Důležitost makrodat nakonec zcela zastínil projev guvernéra čínské centrální banky, který oznámil, že neexistují další důvody pro další oslabování yüanu. I přes navýšení fixace CNY vůči USD čínskou PBOC pokračuje čínská měna v posilování a aktuálně se pohybuje na nejsilnějších úrovních od poloviny prosince. V průběhu celé obchodní seance čínské indexy kontinuálně rostly z počátečních -2,3 % až k závěrečným -0,63 %.

Na základě těchto dobrých zpráv z Asie se dnes evropské akcie vezou na zelené vlně podpořené býčím sentimentem bankovního trhu. Zároveň se zvyšují spekulace ohledně stimulu ze strany centrálních bank. Analytici jsou nyní ohledně Evropy optimističtí – od pátečního závěru očekávají 23% nárůst do konce roku 2016. Dnes STOXX Europe 600 přidává 2,8 % a německý index DAX, který táhnou sektory utilit a automobilek, posiluje o 2,9 %. Pozitivní zprávy pro německé utility totiž přišly od německých politiků, kteří projevili ochotu nechat zaplatit část výdajů na zbavení se nukleárního odpadu daňové poplatníky. EON na zprávy reaguje růstem o 8,3 %, zatímco RWE přidává 4,2 %. V Americe se dnes slaví Den prezidentů a burzy jsou tedy dnes zavřené. Futures indexy ale ukazují, že v Americe by se zítra mohlo otevírat 1,3 až 1,7 % v zelených číslech.

Jediný poražený dnešního dne je sektor cenných kovů, které investoři postupně vyprodávají s tím, jak se snižuje nervozita na trzích, a investoři se navracejí do rizikovějších aktiv. Zlato dnes odepisuje 2,7 %, stříbro dokonce 3,2 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.