Návrat do reality

09.11.2012 16:13:28

Dnešní obchodování na evropských trzích navázalo na předchozí klesající trend, který odstartoval negativní výhled evropské komise pro ekonomiku eurozóny. Pozitivní nálada ze znovuzvolení Baracka Obamy prezidentem Spojených států vyprchala prakticky okamžitě a investoři si znovu připomněli, že bude těžké najít dohodu k navýšení deficitu státního rozpočtu USA. Parlamentní rozpočtový výbor zopakoval, že pokud USA spadne z fiskálního útesu, bude v 1H2013 v USA recese. Výprodejní náladu pak umocnila informace, že Řecko nedostane pomoc už 12. listopadu, jak jsme mohli slyšet z úst některých politiků. Nejdřív se tak stane až 26. listopadu. Přitom 11. listopadu bude muset v řeckém parlamentu projít hlasování o rozpočtu na rok 2013 obsahující škrty 9 mld. € a 16. listopadu musí splatit 5 mld. € pokladničních poukázek, na které nemají peníze.

Součet všech negativních zpráv zafungoval dokonale, investoři postupně ztráceli trpělivost a prodávali akcie. Prolomení důležitých podpor pak na sebe strhlo další vlnu prodejních pokynů. Situace se začala uklidňovat až s blížícím se otevřením trhů v USA. Pomohla i lepší makrodata,  spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v listopadu vyšplhala na nejlepší úroveň za více než pět let díky optimismu Američanů ohledně situace na trhu práce a vyhlídek celé ekonomiky. Přes pozitivní vývoj na trhu v USA uzavřou evropské trhy smíšeně. Aktuálně je index DAX (-0,63%), CAC 40 (+0,43%), FTSE 100 (-0,10%), DJ Euro Stoxx 50 (-0,01%).

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.