Našla ropa své dno?

19.04.2016 15:10:47

Dnešní evropské obchodování se na finančních trzích nese v duchu bezbřehého optimismu. Německý index DAX kontinuálně přidává. Během dne zaznamenal až 2,5% růsty nad hranici 10.350 bodů. Krátce po otevření amerických trhů se v 15:35 SEČ nachází na úrovni 10.313 bodů (+1,9 %). Americké trhy rovněž otevírají v zelených číslech, ale méně výrazných. Index S&P 500 připisuje pět minut po otevření 0,2 % a obchoduje se těsně pod psychologickou hranicí 2.100 bodů. Tento vývoj (zejména v Evropě) je po víkendovém zasedání ropných velmocí v katarském Dauhá poměrně překvapivý. Po tom, co nedošlo k dohodě o zastropování produkce černého zlata. Ropa WTI i Brent po včerejších takřka pětiprocentních poklesech, které však byly během dne téměř vymazány, dnes připisuje zhruba dvě procenta a drží se nad hladinou 40 USD/barel. Udržení této hladiny je pravděpodobně, spolu s dnešními dobrými hospodářskými výsledky významných firem jako L’Oreal, Danone Publicis Groupe či Roche, hlavním důvodem růstu západních akciových trhů.

Dále pokračuje výsledková sezóna v USA.  V tomto týdnu nás čekají velká jména jako je Microsoft, Alphabet, Starbucks, nebo D. R. Horton. Zajímavé bude také sledovat výsledky americké, rychle rostoucí oděvní firmy Under Armour. Zde se dá čekat poměrně divoká tržní reakce.

Tak jako zkraje tohoto týdne bude pro akciové trhy i v dalších dnech podstatné, zdali se budou i nadále držet ceny ropy alespoň na současných úrovních a jaká čísla budou reportovat jednotlivé firmy za 1Q 2016. Z těchto důvodů můžeme být v dalších dnech svědky zvýšené volatility. Celkově jsem, obzvláště pro Evropu jako celek, mírný optimista. V USA bude, vzhledem k blízkosti historicky maximálních úrovní hlavních akciových indexů, nutné klást větší důraz na výběr konkrétních titulů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.