Míří DAX zpět na svá historická maxima?

05.11.2015 16:10:09

Trhy dnes pokračují v růstech, a to i přestože dnes hlášená makrodata v eurozóně byla slabší než očekávání. Většina analytiků paradoxně právě těmto horším datům přisuzuje dnešní růsty. Zdá se to nelogické? Na první zamyšlení samozřejmě ano, avšak v kontextu souvislostí mohou být i horší data stimulem k růstu. Souvislostmi mám na mysli očekávané stimuly ECB (Evropské centrální banky), ty by měly být představeny 3. 12. 2015. Objem připravované pomoci bude závislý mimo jiné i na průběžně hlášených makroekonomických ukazatelích. Proto tedy logika: "horší data = vyšší stimuly = akciové trhy vzhůru".      

Dnes německý DAX přidává další zhruba 1 % a je tak za posledních 14 dní o 5 % výše. Tato pozitivní euforie je do značné míry důsledkem výše zmíněnými očekávanými stimuly a také tím, že se čínská burza konečně uklidnila. Osobně jsem toho názoru, že by trhy měly směrem ke 3. 12. 2015 růst a dokonce se domnívám, že by mohlo dojít k výraznějšímu posílení, než jakého jsme dosud byli svědky. Obzvláště pak na evropském trhu.

V dalších dnech lze očekávat stále zvýšenou volatilitu a velká očekávání v podobě výsledkové sezóny v Evropě. V USA se již hlášení výsledků hospodaření za 3Q chýlí ke konci. Obecně je lze hodnotit jako lehce pozitivní, avšak drobným varováním do budoucna mohou být tržby amerických firem - ty mírně zaostávaly za očekáváními.

Za zmínku jistě stojí dnes ohlášené výsledky hospodaření společnosti Adidas - ta velmi pozitivně překvapila hlavně navýšením výhledů pro další období a její akcie dnes posilují o 8 %.

Société Générale dnes rovněž ohlásila výsledky hospodaření - na všech úrovních šlo o slušná čísla a proto si dnes její akcie připisují zhruba 5 %. Muenchener Re hlásila sice slabší výsledky, avšak úvodní záporná reakce byla rychle umazána a aktuálně obchoduje titul takřka beze změny proti včerejšímu závěru.

A jaké z větších společností budou hlásit svá čísla v nejbližší době? Zítra představí výsledky hospodaření například společnosti Allianz, Erste Group Bank či ArcelorMittal. V pondělí pak společnost Continental a v úterý českými investory velmi sledovaný ČEZ.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.