Makro USA - Projev prezidenta O stavu Unie trh vnímá příznivě

31.01.2018 14:15:33

 

 

USA – Projev prezidenta O stavu Unie

 

Plán infrastruktury

Trump vyzval Kongres ke schválení nových výdajů na rekonstrukci infrastruktury 1,5 bil. USD. Bez větších detailů předpokládá kooperaci financování federální vlády, lokálních vlád případně soukromých investic. To je spojeno s redukcí regulace, navrhuje zkrácení schvalovacího procesu na 1 – 2 roky – redukce regulace je hlavní priorita lobbystických skupin s podílem na stavebních projektech.

 

Mezinárodní obchod

Před projevem se čekala silná varování k zemím s nefér obchodní politikou.

Trump pouze zmínil, že je nezbytný spravedlivý obchod. Slíbil přenastavit špatné smlouvy. Trump podle Reuters zvažuje plošná cla nebo kvóty na ocel a hliník. V reakci na komentáře Čína varovala USA před mentalitou Studené války, Aliance Amerického průmyslu reprezentující oceláře atd. zase chválila projev, ale vyzvala prezidenta k boji s čínským importem, aby prezident dostál slovům.

 

Imigrace

Trump vyzval zákonodárce ke kompromisům, ovšem vůči imigrantům potvrdil tvrdou linii.

 

Hodnocení

Vystoupení nebylo negativní a bylo spíš klidné.

 

Dopad na trhy

Odpověď trhů nad ránem na komentáře prezidenta byla mírně příznivá, poklesy cen dluhopisů a akcií se uklidnily, březnový futures kontrakt S&P 500 po projevu roste 0,1 %, dolar k euru ztrácí 0,3 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.