Makro USA PPI (12 2017): Produkční ceny výrazně za očekáváním

11.01.2018 17:50:30

Produkční ceny značně zaostaly za očekáváním. Index PPI i index PPI bez cen potravin a energií klesly 0,1 % m/m v porovnání s očekáváním růstu  0,2 % m/m. Meziročně, růst indexu PPI klesl na 2,6 % z 3,1 %, čekalo se snížení jen na 3,0 %. Růst indexu PPI bez cen potravin  a energií klesl z listopadových 2,4 % na 2,3 %, čekal se růst na 2,5 %.

USAIndex produkčních cen PPI (12 2017)

Překvapení vedeno jádrovou linkou, tedy PPI bez cen potravin a energií. I přes pokles meziročního růstu produkčních cen je tento momentálně stále nad cílem centrální banky stabilní inflace 2,0 %.

Data jsou nepříznivá pro akcie a dolar, nižší cenový růst na jádrové úrovni značí slabší inflační tlaky. Ekonomika momentálně řeší dlouhodobě inflaci pod rovnovážnou úrovní, což neladí s růstem ziskových marží firem a pro dolar příznivým růstem úr. sazeb

Reakce trhů: Dolar k euru skokově slábne 0,7 %, březnový futures S&P 500 po datech stagnuje; prudká reakce měnového trhu souvisí i se současně zveřejněnými slabšími týdenními daty trhu práce, naopak akciová burza tráví nečekaně dobrá data Delta Air Lines.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.