Makro USA - Maloobchodní tržby (04 2017) mírně nad odhady

12.05.2017 15:38:11

 

USA – Maloobchodní tržby (04 2017, m/m)       

Skutečnost: 0,4 % 
Očekávání:   0,6 % 
Předchozí:    0,1 % (revize z - 0,2 %) 

USA – Maloobchodní tržby bez prodeje automobilů a benzínu (04 2017, m/m)

Skutečnost: 0,3 %
Očekávání:   0,4 %
Předchozí:    0,4 % (revize z 0,1 %)

Díky revizím, které zvýšily srovnávací základnu jsou data poněkud silnější než se čekalo.

Maloobchodní tržby rostou celkově solidně ve většině položek. V 1Q Maloobchodní tržby slábly, zejména prodeje automobilů (- 1,6 % q/q). V 1Q naopak zabraly prodeje, které jsou celoročně slabé (elektronika, vybavení domácností, sportovní zboží, zboží zdravotní péče). Slabost trvá v případě obchodních domů (stagnace q/q, - 4,6 % y/y – dlouhodobý pokles zřejmě kvůli online konkurenci, ta už se dotahuje na podobný tržní podíl) a prodejů oděvů.

Po výpadku a slabosti maloobchodních tržeb v 1Q (který snížil růst HDP) Fed čeká během roku posílení. Spotřeba domácností USA je páteří celé ekonomiky, akciových trhů a dolaru.

Hodnocení: Celkově jsou data blízko očekávání a příznivá. Spotřeba domácností je solidní.

Dopad na výhled monetární politiky: Data jsou v souladu s postupným zvyšováním hlavní úr. sazby, letos Fed predikuje ještě dvě zvýšení o 0,25 %.

Dopad na trhy: Data spíše dobrá pro dolar a akcie, dolar ale po nich k euru citelně slábne 0,4 % (zřejmě jde o technickou korekci růstu dolaru po francouzských volbách), S&P 500 + 0,1 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.