Makro eurozóna: Komentáře Draghiho

25.05.2017 12:25:19

 

Eurozóna – Vystoupení prezidenta ECB Draghiho v Madridu

  • Draghi: Existují nežádoucí efekty kvantitativního uvolňování-QE (nadměrný sklon k riziku, ziskovost bank a dopad na institucionální investory)
  • Draghi: Jsou oblasti (např. trh domů v některých státech), které zasluhují pozornost a opatrnost
  • Draghi: Celkově ale není širší výskyt nerovnováh, efekty jsou pod kontrolou
  • Draghi: Proto není důvod měnit signály, které jsme konzistentně poskytovali k posledním rozhodnutím monetární politiky

Hodnocení: Vystoupení Draghiho zřejmě významně nemění očekávání pokračování expanzivní QE a nulových úroků. Inflace je stále příliš nízko a ECB si nemůže dovolit změnu inflačních očekávání, pokud si není jistá udržitelností zlepšení inflace, které ještě ani nepřišlo (jádrová inflace poskočila na 1,2 %, cíl ECB je mírně pod 2,0 %).  Varování ECB má zatím pouze lokální charakter (rizika jsou podle ní jen v určitých oblastech).

Na druhou stranu komentář je jeden z nejvokálnějších směrem k finančním nebezpečím plynoucím z nízkého ocenění rizika v podobě nulových úroků. Nelze vyloučit, že upozorňování na finanční rizika je zárodkem obratu monetární politiky v delším období. Stejná rétorika byla pilířem obratu strategie Fedu  od QE k omezování monetární expanze.

Dopad na trhy: Trhy přešly komentáře bez větší reakce.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.