Lehký výběr zisků

21.04.2016 14:53:25

Na začátku dne se německý index DAX pohyboval v zelených číslech a na nejvyšší úrovni od začátku roku, ovšem poté zamířil do lehkého záporu. Někteří investoři možná vybírali zisky před konferencí guvernéra Evropské centrální banky, která proběhla ve 14:30. Sazby se měnit nebudou, ale vyhodnocení nástrojů představených v březnu vyznělo pozitivně. Bez intervencí by dle analýz ECB došlo k deflaci a HDP by rostl až o jeden procentní bod pomaleji, což by v kontextu nízkého růstu v Evropě zavánělo recesí.

Evropská centrální banka si březnu otevřela cestu k nákupu firemních dluhopisů, ale zatím žádné nákupy realizovány nebyly, proto všechny investory zajímají podrobnosti dalšího postupu. Na tomto zasedání však nic zásadního k tomuto tématu nezaznělo. ECB očekává mírný pokles inflace v dalších měsících, což zvyšuje pravděpodobnost dalších intervencí. Přesto euro krátce posílilo až k 1,14 EUR/USD, ale brzy „ochladlo“ zpět na 1,13 EUR/USD. Reakce evropských akciových indexů na tiskovou konferenci byla však minimální.

Obchodování v USA začalo na nule a pokračovalo bez výraznějších pohybů do mírného záporu. Výsledková sezóna je v plném proudu. Během dneška reportují své výsledky hospodaření známí giganti jako Alphabet, Microsoft, General Motors, Visa či například Verizon. Do této chvíle zveřejněné výsledky byly celkově spíše smíšené, pozitivně zatím překvapil například technologický sektor a některé banky. Aktuálně se index S&P 500 pohybuje poblíž loňských květnových maxim, přičemž dobrý průběh výsledkové sezóny by mohl být impulzem pro prolomení této hranice a pro další růst.

I nadále však s trhy bude významně hýbat stabilita čínských akciových trhů a cena ropy. K dalšímu zasedání zástupců významných světových těžařů ropy by mohlo dojít už v květnu. Ropa Brent se dnes krátce obchodovala nad 46 USD/barel, což byla nejvyšší hodnota od loňského listopadu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.