Komodity tlačí trhy dolů

14.12.2015 16:26:12

Evropské trhy v úvodu dnešního obchodování nenavázaly na páteční výprodeje a naopak korigovaly mírně vzhůru. Německý index DAX otevřel těsně nad hranicí 10.400 bodů (+0,6 %), ovšem po poledni vlivem dalšího znatelného oslabení ropy zisky odevzdal a zamířil do záporu. Americká lehká ropa WTI se během dne dostala pod cenu 35 USD za barel (-2,8 %) a pod tlakem jsou také další komodity. Komoditní barometr Bloomberg Commodity Index se dokonce zhoupnul na sedmnáctiletá minima.

Nejočekávanější události tohoto týdne však zůstává zasedání amerického Fedu, na kterém se bude rozhodovat o úrovni úrokových sazeb na další období. Trhy očekávají zvednutí hlavní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Zasedání však bude končit až ve středu, rozhodnutí o úrokových sazbách bude známo ve 20:00. Do té doby i přes všechny průzkumy můžeme pouze hádat, jestli se úrokové sazby v USA pohnou nebo nikoli.

Trhy v zámoří dnes zůstávají věrny globálnímu sentimentu a index S&P 500 klesá k úrovni 2.000 bodů (-0,3 %). Do středečního zveřejnění úrokových sazeb již neočekávám příliš vysokou volatilitu, investoři budou dle mého názoru spíše vyčkávat v pozicích. Středeční novinky však jistě trhům vlijí nový život a věřím, že je větší prostor pro pozitivní reakci než pro oslabení. Pokud úrokové sazby půjdou nahoru o 0,25 pb, nemělo by to investory překvapit. Pokud naopak ke zvýšení sazeb nedojde, trhy mohou rychle směřovat vzhůru.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.