Komodity hýbou světem

09.12.2015 15:54:19

Evropské indexy nadále klesají pod tlakem komoditních firem, přičemž zhruba hodinu po začátku obchodování ztrácely téměř 1 %. Tlak z komoditních titulů se rozšířil na další cyklické sektory, zejména pak na finance a průmysl. Ztráty byly akcelerovány poklesem pod včerejší intradenní minima. Trhům nepomáhá ani pokračující růst eura, které je vůči dolaru už opět na dohled hladině 1,1.

Po otevření US trhů index DAX umazal veškeré dnešní ztráty a aktuálně se obchoduje +0,1 % na 10.879 b. Nejvíce posiluje sektor telekomunikací (+0,4 %), naopak nejvíc ztrácí sektor zdravotnictví (-1,7 %). Dnes se neočekávala žádná makrodata či proslovy centrálních bankéřů, které by mohly mít sílu s trhem pohnout. Domnívám se, že se bude dál obchodovat jenom na základě technických indikátorů a sentimentu.

Management Volkswagenu už oficiálně potvrdil, že se kauza s nadlimitními emisemi CO2 týká pouze 36 tis. vozů (dříve se uvádělo až 800 tis. vozů). Upřesnění přichází po provedení detailnější prověrky jak ze strany automobilky, tak i regulátora. Akcie reagují více než 7% nárůstem. Myslím si, že je patrné, že investoři akciím Volkswagen nadále důvěřují. Nesmíme ale zapomínat, že kauza s emisemi oxidu dusíku, která se týká více než 10 mil. vozů, zůstává nadále otevřená.

Z dalších korporátních událostí bych chtěla zmínit i dění kolem společnosti Bayer, jejíž akcie dnes odepisují 2 %. Pokles je zapříčiněn zveřejněním zpráv, že Bayer údajně používal chybný přístroj pro měření srážlivosti krve při klinickém testování léku Xarelto. Na základě těchto nepravdivých měření dostal lék povolení k používání od regulatorního úřadu European Medicines Agency. Vedení Bayer si není vědomo pochybení a s EMA spolupracuje.

Zámořské trhy dnes nepatrně korigují včerejší poklesy. Myslím si, že investoři čekají na impuls, kterým by mohlo být zasedání Fedu v příštím týdnu, které určí směr vývoje trhů do konce roku.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.