Kolébka civilizace v centru pozornosti vyspělého světa

16.06.2015 14:57:05

Zprvu to vypadalo, že si Řecko postavilo hlavu a nebude předkládat žádné další návrhy, jak svoji těžkou situaci řešit (DAX na to reagoval dalším poklesem až k hranici 10.800 bodů), ale během dneška se toto stanovisko změnilo a vlilo trochu optimismu trhům do žil (aktuálně je DAX kolem 11.000 bodů). V dalších dnech jsou plánována důležitá jednání ministrů financí Eurozóny s Řeky a Mezinárodním měnovým fondem. Splátka 1,5 miliardy EUR ke konci června se nezadržitelně blíží a nervozita roste.

Zítra skončí dvoudenní zasedání amerického Fed, po kterém mohou být vyřčeny další detaily ke zvyšování úrokových sazeb. Ve spojení s nevyjasněnou situací kolem Řecka a volatilitou na čínském trhu může být tento týden z pohledu investorů velmi zajímavým a zásadním pro další krátkodobý vývoj na globálních trzích.

Z korporátních událostí je významnou zprávou informace o zpomalení růstu prodejů osobních automobilů v Evropě. Květnová čísla byla nejhorší za poslední půlrok. Také probíhá největší světový aerosalon v Paříži, na kterém zatím větší úspěchy slaví Boeing v porovnání s Airbusem. Prozatím totiž dokázal získat vyšší objednávky než jeho evropský rival.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.