Klesající ropa táhne indexy opět dolů

24.02.2016 16:02:34

Přestože premarket na německém DAXu ukazoval zelenou nulu, během poledne postupně nabíral čím dál více jižní směr a postupně prohluboval poklesy až k -3 %. V pozadí poklesu opět stojí oslabení cen ropy. Naděje na stabilizaci trhu s ropou, ke které směřovala avizovaná dohoda OPECu s Ruskem, postupně bere za své. Už včera dohodu dementovali zástupci Íránu a dnes se přidal i saudskoarabský ministr pro ropný průmysl. Atypická situace, kdy pohyby na cenách ropy korelují s akciovými indexy tak opět nabývá na důležitosti. Nejvíce dnes odepisovaly automobilky, naopak pokles se dnes téměř nedotkl farmacií.

Náladu investorů nepomohla zvrátit ani makrodata z americké ekonomiky. Důležitý údaj indexu nákupních manažerů (PMI) skončil pod očekáváním trhu a stejně tak i prodeje nových domů. Americké indexy se však naštěstí ty evropské nesnaží dostihnout a pohybují se jen necelé procento a půl v červených číslech.

Pod tlak se tento týden dostává britská libra. Cameron ukončil vyjednávání s Bruselem o nových podmínkách britského členství v EU a v zemi začíná politická kampaň před červnovým referendem. Poklesy na libře budou pravděpodobně pokračovat a nejistotu investorů může definitivně ukončit až výsledek samotného hlasování, neboť výzkumy ukazují rovnost obou táborů.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.