KITD šokuje investory

22.11.2012 15:56:06

Dnešní obchodní den je ve většině světa klidnější. Evropské trhy v průběhu dne rostou o cca 0,5 % bez důležitějších zpráv. V USA je dnes "Den díkuvzdání", americké trhy jsou tedy zavřeny a zítra budou obchodovat jen do 19:00 našeho času. Mohlo by se zdát, že trhy jsou velmi klidné a postupně pokračují v očekávaných každoročních předvánočních růstech.

Situace je však dle mého názoru odlišná než v jiných letech. Nechci teď zmiňovat evropské fiskální problémy (Řecko, Španělsko apod.), nýbrž ty americké, o kterých se tolik nemluví. Ještě dnes mají jistě mnozí investoři v živé paměti propady ze srpna 2011 po zveřejnění rozšíření dluhového rámce USA. Uběhlo něco přes rok a Amerika opět řeší svůj "fiskální útes".

S největší pravděpodobností dojde opět ke schválení navýšení amerického dluhu - obdobně jako v srpnu 2011. Tehdy trhy rostly do poslední chvíle. Krátce po zveřejnění ovšem došlo k nastartování silné korekce na trhu. Vzhledem k tomu, že se rozhodnutí očekává až začátkem příštího roku, umím si představit, že se trhy směrem ke konci roku mohou dostávat nad aktuální úrovně. Další budoucí navýšení US dluhu může na trhy přinést ve výhledu několika měsíců zvýšenou nervozitu. Osobně jsem názoru, že se bude opakovat historie - jinými slovy věřím, že se může opakovat scénář ze srpna 2011.

Dnešním největším překvapením pro investory na pražské burze jsou bezesporu akcie KIT digital. Investorská veřejnost se dozvěděla, že situace ve firmě je velmi kritická. Management společnosti oznámil, že odhalil nedostatky v účetnictví společnosti z let 2009 - 2012 a doporučil investorům se o hospodářské výsledky zveřejněné v těchto letech ve svých analýzách. Reálně tak ze dne na den hrozí úplný zánik společnosti. Objevily se dokonce informace, které více než zavání trestním činem - v minulých letech údajně docházelo k transakcím mezi spřízněnými osobami.

To není až tak neobvyklé. Podobné transakce se však musí hlásit a k tomu u Kit digital nedocházelo. Existuje tak i možnost, že byla společnost "vytunelována". Případným držitelům bych si dovolil poradit vyčkat na detailní informace, případně se účastnit hromadné žaloby.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.