Kauza Volkswagen odkrývá další tajemství

04.11.2015 15:50:16

Evropské akcie se v úvodu obchodování vezly na zelené vlně. Velký podíl na tomto vývoji mělo vyjádření prezidenta ECB Draghiho. Podle něj je ECB připravena podpořit evropskou ekonomiku, k čemuž může použít celou paletu nástrojů. Příznivé byly i zprávy z Číny, která dnes zažila nevýraznější růst za posledních sedm týdnů. Příčinou byla vydaná příznivá makrodata a povzbudivá vyjádření vlády. Ta bude cílovat růst čínského HDP v příštích pěti letech na nejméně 6,5 %.

Německý index DAX však neudržel ranní mírně zisky a aktuálně odepisuje 0,7 % (10.879 b.). Největší podíl na poklesu má automobilový sektor, který je pod tlakem kvůli dalším negativním zprávám souvisejícím se skandálem společnosti Volkswagen (-8,6 %). Celá kauza s falšováním emisí se podle posledních zpráv netýká jen naftových, ale i benzínových motorů. Negativní sentiment se přenesl i na akcie společností BMW (-1,1 %) a Daimler (-2,1 %), které však nadále odmítají jakékoliv obvinění, které by je spojovalo s kauzou Dieselgate.

Zámořské trhy odstartovaly dnešní obchodní den na červené nule. Index S&P 500 -0,09 % (2.107 b.), Nasdaq -0,07 % (4.716 b.) Mírně odepisuje i DJIA (-0,1 % na 17.894 b.). Z velmi sledovaných makrodat byly dnes reportovány změny zaměstnanosti dle ADP. Růst zaměstnanosti byl mírně vyšší, než trh odhadoval.

Výsledky hospodaření dnes reportovala například společnost Michael Kors (+5,3 %). Společnosti se podařilo překonat očekávání trhu, jak na úrovni čistého zisku tak i tržeb. Pozitivní reakci zaznamenaly i akcie společnosti Time Warner (+2,2 %), kterým se rovněž podařilo překonat očekávání. Vyšších zisků i tržeb dosáhly především díky kanálu HBO.

Dle mého názoru budou evropské i americké trhy nadále podporovány očekáváním dalšího uvolnění měnové politiky ECB a relativně dobrým průběhem výsledkové sezóny v USA.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.