Jaro přineslo na trhy zelenou barvu

14.04.2016 14:41:05

Dnešní obchodování se v Evropě nese v pozitivním duchu, a to i přes už tak robustní více než 2% růsty, které jsme zde měli možnost vidět včera. Německý index DAX již v závěru včerejšího obchodování překonal psychologickou hladinu 10.000 bodů. Dnes pokračuje v růstu a atakuje hladinu 10.100 bodů.

Osobně vidím dva hlavní faktory aktuálních růstů. Prvním je uklidnění, respektive určitá stabilizace vývoje čínské ekonomiky, která působila v prvním čtvrtletí tohoto roku velmi negativně na světové trhy. Obava z rychlého propadu čínské ekonomiky se mírní. Proto se finanční trhy vzpamatovávají z prvotního šoku. Druhým důvodem aktuálního optimismu na akciových trzích je růst cen ropy. Ta se aktuálně pohybuje na úrovni kolem 42 USD za barel v případě americké lehké ropy, v případě ropy Brent pak na 44,3 USD za barel.

Cena ropy posiluje spolu s tím, jak se přibližuje datum setkání většiny velkých producentů této komodity v Dauhá. To se uskuteční už tento víkend. Hlavním tématem setkání je právě levná ropa, která obzvlášť některé producenty velmi trápí. Měla by vzniknout dohoda o zamražení objemu těžby na hodnotách ze začátku letošního roku.

A kam půjdou trhy příští týden? Odpověď samozřejmě nikdo nezná, jsem však toho názoru, že alfou a omegou bude právě výsledek jednání v Dauhá. Pokud se podaří nalézt konstruktivní dohodu, věřím, že akciové trhy porostou i nadále. V případě nedohody je velmi pravděpodobné, že se na trhu s ropou dočkáme cenové korekce. V delším horizontu však nadále zůstávám optimistou a věřím ve výraznější růsty trhů díky silně pro-akciovému prostředí, které nastolily centrální banky napříč světem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.